Новости

Бугарски филм со македонски актер кандидат за оскар

Share on Facebook
Tweet
Филмот „Во срцето на машината“ на режисерот Мартин Макариев во кој игра и познатиот македонски актер Игор Ангелов, е предлогот на комисијата за избор на бугарската номинација за учество на конкурсот за меѓународен игран филм на 95. доделување на наградите Оскар на Американската филмска академија, ...
Прочитај повеќе......

Убавините на ДЕВИН

Share on Facebook
Tweet
Градот Девин се наоѓа во јужниот дел на Бугарија, на 45 километри од градот Смолјан и 220 километри од Софија. Девин се наоѓа на 710 m надморска височина, во југозападниот дел на Родопите. Населението на градот е околу 7200 луѓе.Регионот Девина припаѓа на преодно-континенталната климатска зона. ...
Прочитај повеќе......

Здружение ДЕЛО на братскиот бугарски народ им го честита "Денот на независноста"

Share on Facebook
Tweet
На 22 септември 1908 година во старата бугарска престолнина Велико Трново, бугарскиот кнез Фердинанд со манифест ја прогласува независноста на Бугарија. Овој чин ефективно ги отфрла последните вазални односи на Кнежеството Бугарија со Отоманската империја. Кнежеството Бугарија станува независна ...
Прочитај повеќе......

Убавините на Шар Планина видени низ објективот на група бугарски планинари и видео креатори

Share on Facebook
Tweet
Креаторите на youtube каналот „По патот“ од Бугарија објавија едно прекрасно видео од нивното искачување на врвот Љуботен во Шар планина. Погледнете го видеото насловено „Експедиција Шар планина/Љуботен (2498)“, за да ја видите убавината на Шара преку објективот на овие бугарски планинари и видео ...
Прочитај повеќе......

КРСТОВА ГОРА

Share on Facebook
Tweet
Крастова Гора е еден од најголемите христијански центри во Бугарија, кој привлекува голем број аџии. Местото се наоѓа на средните Родопи, на 60 км од Пловдив, 40 км од Асеновград и 6 км од селото Борово. Неговата надморска височина е 1545 метри. Комплексот се наоѓа на ливада среде прекрасна шума....
Прочитај повеќе......

СОФИЈА

Share on Facebook
Tweet
Обjавен е за главен град на 3 април 1879г.Наjранни данни за заселване на античниот центар са од II илjадолетие пред Христа, вероватно зарад топлата минерална вода коjа и до ден денес извира тамо.Софиjа значи Мудрост! ?Св. Софиjа има три керки - Вера / Faith ?️Надеж / Hope ? и Лубов/ Love ❤️ - ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА-ДЕЛ-10

Share on Facebook
Tweet
Равадиновски замокЗамокот „Вљубен во ветрот“ се наоѓа во близина на селото Равадиново, на околу 3 км. од градот Созопол. Посетата на замокот ќе направи да се чувствувате како да сте во бајка. Со својот уникатен автентичен стил, ќе ве потопи во магијата на светот на бајките. Замокот Lovers in the ...
Прочитај повеќе......

Нека ни е честит и вековит 8 Септември, Денот на независноста.

Share on Facebook
Tweet
На сите граѓани, Здружение ДЕЛО им го честита празникот Денот на Независноста на Македонија!Нека 8ми Септември биде ден кој ќе го празнуваме до века во сеќавање кога граѓаните на референдум се одлучија татковината да им биде Слободна, Суверена и Независна држава!Со почит,Здружение ДЕЛО
Прочитај повеќе......

Прославуваме 137 години од обединувањето

Share on Facebook
Tweet
На денешен датум - 6 септември, Бугарија ја слави 137-годишнината од објавувањето на Унијата на кнежевството Бугарија со Источна Румелија.Обединувањето беше прогласено за официјален празник на земјата со одлука на Народното собрание од 18 февруари 1998 година.Како што е познато, по Берлинскиот ...
Прочитај повеќе......

Родната куќа на Димитар Талев ја чека Бугарија во Прилеп

Share on Facebook
Tweet
Роднaта куќа на генијот на бугарската книжевност Димитар Талев е во опасност да биде загубена, ако бугарската држава продолжи да покажува рамнодушност и недостаток на национални чувства. Наследниците бараат од бугарските политичари и државници да ја донесат единствената правилна одлука и да ја ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-9

Share on Facebook
Tweet
Река АрдаАрда е најголемата река на Родопите, но тоа не е она што ја прави толку посебна, бидејќи најдолгата река во Бугарија е друга. Секоја година, стотици професионални и аматерски фотографи се собираат до разбрануваната река за да снимат неверојатни зајдисонца и изгрејсонца од блиските ридови. ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-8

Share on Facebook
Tweet
Орловско окоСместена на врвот на планината Свети Илија на 1.560 метри надморска височина и со 670 метри бездна под вашите нозе, платформата за гледање Орлово Око нуди одличен, незаборавен поглед низ целата клисура Буиново, сè до планините Родопи, Пирин и Рила. .Има џипови кои можат да ве однесат до ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-7

Share on Facebook
Tweet
Националниот парк ПиринНационалниот парк Пирин е омилена дестинација за сите Бугари во текот на целата година.Тоа е биосферен резерват на УНЕСКО, доста карпест и алпски, со малку зеленило на повисоките делови.Еден од неговите најпознати сртови се вика Кончето и е место кое мора да го посетите за да ...
Прочитај повеќе......

ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН !

Share on Facebook
Tweet
Денес го чествуваме Илинден! Илинденското востание е темелот на македонската државност за што изразуваме вечна благодарност кон сите борци кои со своите дела се вградија во современата, суверена и независна Македонија ! Нека е честит Илинден, нека е вечна слободата !Честит нека е и православниот ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-6

Share on Facebook
Tweet
Рилскиот манастирСместен на планината Рила, Рилскиот манастир е едноставно неверојатен. Првично бил основан во 10 век од свети Јован Рилски, пустиник кој живеел во блиската пештера. Стотици аџии и туристи доаѓаат да го посетат локалитетот секоја година и со векови е од големо духовно значење....
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-5

Share on Facebook
Tweet
Резиденција ЕуксиноградРезиденцијата Евксиноград е една од најромантичните згради во Бугарија и едно од најдобрите места за посета во Бугарија.Сместена на 8 километри северно од Варна, оваа палата од 19 век често се користела како викендичка за членови на кралското семејство. Зградата била ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-4

Share on Facebook
Tweet
Кејп ЕминеЗатскриено место до кое се пристапува преку груба патека, опкружено со шуми кои се граничат со морски карпи и станица на крајбрежната стража, тука нема диви ноќи, само тишина.Кејп Емине се наоѓа на брегот на Црното Море. Ова е всушност местото каде Стара планина го допира морето. Погледот ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-3

Share on Facebook
Tweet
АрнабасиАрбанаси е многу мало село сместено на рид на околу 5 километри од Велико Трново. Освен спектакуларниот поглед на Велико Трново и Царевец, Арбанаси нуди и старомодни калдрмани улици и стари куќи опкружени со високи ренесансни камени огради.Арбанаси е една од најпопуларните дестинации и ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-2

Share on Facebook
Tweet
КоприваОвој мал град е едно од најважните убави и историски места во Бугарија од времето на ренесансата (18 - 19 век). Опкружена со прекрасни планини, Копривштица е прекрасно место кое сè уште го чува духот на револуционерна Бугарија и Априлското востание од 1876 година.Пред да ја посетите ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-1

Share on Facebook
Tweet
Најдоброто место во земјата е секое ќошето што останува во вашето срце! Погледнете некои од најубавите места во Бугарија кои секој треба да ги посети.Кога станува збор за најубавите места во Бугарија, кое е првото место што ви паѓа на ум?Најверојатно Велико Трново, потоа можеби некои места на ...
Прочитај повеќе......

ДРУГАРУВАМЕ СО ВЕЛИНГРАД

Share on Facebook
Tweet
Велинград се наоѓа на 130 километри од Софија и 80 километри од Пловдив, во западниот дел на Родопите. Прекрасната природа и наслагите на минералните води го прават Велинград еден од водечките бањски одморалишта на Балканот.Велинград е основан во 1948 година, кога се споиле три населби - Каменица, ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-14

Share on Facebook
Tweet
Плажа СИЛИСТАРМногу блиску до турската граница се наоѓа оддалечената и осамена плажа Силистар.Плажата и околината се заштитени поради значителниот шумски екосистем. Плажата е песочна и опкружена со живописни карпи. Сепак, тоа е рај за љубителите на природата кои можат да ја истражуваат различноста ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-13

Share on Facebook
Tweet
Плажа БУТАМИЈАТАГлавната плажа на Синеморец се вика Бутамијата, но наоколу има неколку нудистички места за оние кои сакаат това.Токму од другата страна на Бутамијата, разделена со стрмни карпи со патека за премин, се наоѓа плажата Липите - мала дива плажа со ништо друго освен песок и море.Плажа ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-12

Share on Facebook
Tweet
Плажа БАРБАРАДо плажата се стигнува по земјен пат на околу 1 км од селото Варвара. Плажата се наоѓа во залив, па водата е мирна и без големи бранови. Едно од ретките места оставени недопрени од човекот.Плажа ВЕЛЕКАЕдна од најубавите плажи во Бугарија се наоѓа во Синеморец и е препознатлива по ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-11

Share on Facebook
Tweet
Плажа АРАБИЈАПлажата Arapya, која се наоѓа во Arapya Camping, се наоѓа во живописен природен залив на јужниот дел на бугарскиот брег на Црното Море.Во овој камп има доволно ресторани и пабови и сместување - бунгалови, мали хотели, куќи за гости и место за шатори и камп приколки.Плажата има 3 заливи ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-10

Share on Facebook
Tweet
Плажа КОРАЛСе наоѓа веднаш до плажата на кампот „Југ“, но е свртен кон југ. Долга е 800 метри и стигнува до одморалиштето Лозенец. Пространата плажа е опкружена со густа дива шума, која во блиското минато беше заштитено подрачје.Местото го претпочитаат љубителите на природен туризам и диво ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-9

Share on Facebook
Tweet
Плажа РОПОТАМОПлажата на устието на реката Ропотамо е дел од природен резерват, што го оневозможува пристапот со автомобили до резерватот Ропотамо. Затоа плажата ја посетуваат само мал број туристи, меѓу кои и нудисти.Се наоѓа на околу 2 километри јужно од плажата Аркутино и на околу 6 километри ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-8

Share on Facebook
Tweet
Возачка плажаПлажата за возачи, позната и како Алепо, е долга околу 3 километри и широка до 70 метри. Обично плажата е прилично тивка и нема многу луѓе.Плажа АРКУТИНОПлажата Аркутино е една од омилените на многу туристи кои годишно го избираат јужниот брег на Црното Море за својот одмор во Бугарија....
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-7

Share on Facebook
Tweet
Плажа КАВАТЗИТСе смета за една од најдобрите плажи на бугарското крајбрежје на Црното Море и околу Созопол.Неверојатно плитко и кристално чисто море. Многу можности за забава и пријатно јадење. Плажата е оддалечена 2 км со ситен жолт песок и прекрасни дини.Прекрасно место за семејства со мали деца....
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-6

Share on Facebook
Tweet
Плажа ГРАДИНАРелаксирачко место за освежителен пијалок во топол ден и бавна транзиција кон забава во ноќен клуб кога сонцето ќе зајде. Одлични забави речиси секоја вечер и танцување до сабајле.Плажа СОЗОПОЛСозопол често го посетуваат оние кои бараат совршена летна дестинација. Градот има неколку ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-5

Share on Facebook
Tweet
Плажа КАРА ДЕРЕВо последниве децении, голем дел од бугарското крајбрежје на Црното Море е трансформирано со масовен туризам, што ја прави плажата Кара Дере толку посебна по тоа колку е дива и неразвиена.Името на плажата доаѓа од турските зборови „кара“, што значи „црно“ и „клисура“.Ова е една од ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-4

Share on Facebook
Tweet
Плажа РУСАЛКАПлажата Русалка се наоѓа на Црното Море помеѓу градот Варна и границата со Романија. Мала плажа во област во која доминираат крајбрежни карпи, има кристално чисти води, за кои се знае дека се дом на делфини. Се состои главно од лесен песок измешан со ситни камчиња.Плажа ПАША ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-3

Share on Facebook
Tweet
На повеќе од 350 километри од брегот на Црното Море во Бугарија се наоѓаат магични градови и некои од најубавите златни сончеви плажи.Се прашувате кои се најдобрите плажи во Бугарија? Дали имате омилен? Ајде да погледнеме што нуди нашата мила татковина.Нашата земја е една од најдобрите и буџетски ...
Прочитај повеќе......

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА "СТАРИ БАЛКАНСКИ ФОТОГРАФИИ" КАКО ПОТВРДА ЗА ДОБРАТА СОРАБОТКА НА АРХИВИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА

Share on Facebook
Tweet
Државниот архив на Македонија и Државната агенција ,,Архиви” на Република Бугарија подготвија заедничка изложба насловена ,,Стари балкански фотографии” на која се прикажани архитектурата, народните носии, обичаите и занаетите од крајот на 19-от и почетокот на 20-от век на балканските простори.„...
Прочитај повеќе......

МАКЕДОНСКИОТ УМЕТНИК ДЕЈАН ИВАНОВ ЈА ОТВОРИ ИЗЛОЖБАТА " КОСМИЧКИ ПЕЈСАЖИ 2 " ВО СОФИЈА

Share on Facebook
Tweet
– Македонскиот уметник Дејан Иванов – Маргуш пред публиката во Софија во концертната сала на Националниот музеј „Борис Христов“ ја отвори изложба „Космички пејзажи 2“, јави дописникот на МИА од Софија. Изложбата е составена од околу 20 живописни творби.Делата на Иванов, што беа создадени пред ковид-...
Прочитај повеќе......

НАЦИОНАЛЕН ИСТОРИСКИ И АРХЕОЛОШКИ РЕЗЕРВАТ-ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

Share on Facebook
Tweet
Градот Велики Преслав се наоѓа на реката Гољама Камчија, 30 километри од главниот град на Првата бугарска држава Плиска, 20 километри од регионалниот центар Шумен и 25 километри од градот Тарговиште. Градот е основан пред повеќе од 1100 години како град-тврдина за време на владеењето на принцот ...
Прочитај повеќе......

СТИПЕНДИИ ЗА СТУДИИ НА ДРЖАВНИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИ ВО БУГАРИЈА

Share on Facebook
Tweet
Амбасадата на Република Бугарија во Скопје известува за можноста за добивање стипендии за граѓаните од Република Северна Македонија на државните универзитети во Бугарија, согласно Програмата за соработка во областа на образованието и науката потпишана од владите на двете земји на 22 март 2022....
Прочитај повеќе......

ДАРКО ТАСЕВСКИ ЗА СОФИЈА,СКОПЈЕ И СТРАСТИТЕ НА СТАДИОНИТЕ

Share on Facebook
Tweet
Фудбалерот на Славија Дарко Тасевски смета дека е жално и навредливо луѓето да тврдат дека има тензија меѓу македонскиот и бугарскиот народ.Играчот од средниот ред е роден во Скопје, но игра фудбал за Левски и Славија."Татко ми ме задои со фудбалот. Ние сме фудбалско семејство, татко ми играше ...
Прочитај повеќе......

МАКЕДОНСКАТА ПРЕТСТАВА "ДРАМА ИЗГУБЕНА ВО ВРЕМЕТО" ИЗВЕДЕНА ВО СОФИЈА

Share on Facebook
Tweet
На сцената во театарот „Солзи и смеа“ во Софија е изведена претставата „Драма изгубена во времето“ од македонскиот драматург Сашко Насев, во режија на Владлен Александров, јави дописникот на МИА од Софија.Во претставата играат ѕвездите од Кумановскиот театар Кети Дончевска – Илиќ и Горан Илиќ....
Прочитај повеќе......

ЗА КОГО ЌЕ НАВИВАМЕ ОВА ФУДБАЛСКO ПОПЛАДНЕ ? НЕКА ПОБЕДИ ПОДОБРИОТ !!!

Share on Facebook
Tweet
Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски и капитенот, Енис Барди на официјална прес-конференција ги споделија своите очекувања за утрешниот натпревар против Бугарија во Разград на отворањето од новото издание на Лига на нации.Благоја Милевски - селектор на македонската А ...
Прочитај повеќе......

БУЗАЛКОВСКИ СО ДВЕ ПРВИ МЕСТА НА БУГАРСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ШАМПИОНАТ ВО МОТОЦИКЛИЗАМ

Share on Facebook
Tweet
На патеката во Плевен во рамките од бугарскиот национален шампионат во мотоциклизам се организираа третата и четвртата трка.Учествуваше Христијан Бузалковски од Македонија кој успеа да оствари нови одлични резултати освојувајќи две први места.– Изминатиот викенд се возеа две трки од Бугарскиот ...
Прочитај повеќе......

КОМИСИЈАТА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ И ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА ДОНЕСЕ МИСЛЕЊЕ

Share on Facebook
Tweet
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација донесе мислење, а по претходно изјавената Претставка од Здружението ДЕЛО Скопје против лицето Сашо Тасевски, заради ширење говор на омраза на социјалната мрежа Facebook и Youtube, при што Комисијата утврдува вознемирување и повикување,...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-2

Share on Facebook
Tweet
9.ПРИМОРСКОПриморско е туристички град во јужна Бугарија, познат по чистите, пространи плажи и пријатниот залив со чиста и топла вода. Се наоѓа во подножјето на планинскиот венец Странџа, на Полуостровот помеѓу заливите Стомопло и Devаволот. Приморско ја добива наградата за квалитетно европско сино ...
Прочитај повеќе......

ТИМОТ НА БОЛНИЦАТА ПЛОДНОСТ ПОЗДРАВЕН СО ОВАЦИИ НА 23-ТИОТ НАЦИОНАЛЕН КОНГРЕС НА БУГАРСКАТА АСОЦИЈАЦИЈА ЗА СТЕРИЛИТЕТ

Share on Facebook
Tweet
На 23 Национален конгрес на Бугарската асоцијација за стерилитет, активно учество имаа нашите гинеколози и ембриолози предводени од прим. д-р Таше Трпчевски, кои преку тамошните излагања, разменија мислења со бугарските гинеколози и други гинеколози од странство, за нивни искуства во областа на ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА-ДЕЛ 1

Share on Facebook
Tweet
Во атрактивната комбинација на дарежлива природа и долгата историја на Бугарија, гарантирани се незаборавни авантури. Возбудливи планински предели се натпреваруваат овде со златни плажи. Шепотот на историјата доаѓа од античките тврдини, додека модерните градови зујат со жив ноќен живот и освојуваат ...
Прочитај повеќе......

БИТОЛЧАНИ СО ФАНТАСТИЧЕН УСПЕХ ВО БУГАРИЈА

Share on Facebook
Tweet
На 21 мај оваа година во Велинград, Република Бугарија се одржа турнир за ММА и Џиуџицу каде „Нинџуцу“ клубот од Битола настапи со 6 сениори во две дицсиплини (ММА и Џиуџицу).Од клубот информираат дека битолските борци демонстрираа добра подготвеност за овај турнир и со тоа остварија 6 шампионски ...
Прочитај повеќе......

БУГАРСКАТА ПРЕТСТАВА "ЗА ЉУБОВТА И СЕ ОСТАНАТО" ИЗВЕДЕНА ВО БИТОЛА

Share on Facebook
Tweet
Во Битола како дел од Фестивалот на монодрама беше изведена претставата од Софија, Бугарија „За љубовта и се останато“, на авторката Јана Борисова. Режисер на претставата е Вежен Велчовски, а во истата играше актерот Иван Тодоров. Смешното и апсурдно признание на незрелиот хедонист кој секојдневно ...
Прочитај повеќе......

СОФИЈА КАКО ДУБАИ - БАЛКАНОТ СЕ РАЗВИВА СО ЗАБРЗАНО ТЕМПО, ЌЕ ГО ПРАТИ ЛИ СКОПЈЕ ТРЕНДОТ?

Share on Facebook
Tweet
Скај Форт ќе биде една од трите згради во првата фаза од големиот комплекс Софија Капитал Сити. Архитектонскиот проект е на бугарското студио „А и А Архитекти“, кое соработува со светски познатото дизајнерско биро Аткинс во фазата на идејно проектирање на Капитал Форт – највисоката зграда во ...
Прочитај повеќе......

ШТО СЕ КРИЕ ЗАД ЛИЧНОСТИТЕ КОИ НА ИНТЕРНЕТ ШИРАТ ГОВОР НА ОМРАЗА

Share on Facebook
Tweet
Интернетот и социјалните мрежи се места каде секој може да го каже своето мислење, но и место каде може да се најде говорот на омраза. Ваквиот говор е сериозно опасен. Некогаш може да предизвика насилство или пак засекогаш да оштети некоја личност.Што се крие зад профилите на кои секој коментар ...
Прочитај повеќе......

ВИДИН

Share on Facebook
Tweet
Градот Видин се наоѓа во северозападниот дел на Бугарија на брегот на Дунав. Градот се наоѓа на 190 километри северозападно од Софија и 52 километри северно од Белоградчик.Видин е пограничен град, поврзан на север со градот Калафат во Романија со траект, а на запад со градовите Заечар и Неготин во ...
Прочитај повеќе......

ФАНТАСТИЧНИОТ БУГАРСКИ ПРЕТСТАВНИК НА ЕВРО СОНГ, ГРУПАТА INTELLIGENT MUSIC PROJECT

Share on Facebook
Tweet
„Intelligent Music Project“ е бугарски рок бенд со исклучително меѓународно учество. Со текот на годините, на албумите на бендот има некои од највпечатливите рок музичари во светот - Сајмон Филипс (ТОТО / Протокол), Џон Лотон (Урија Хип, пријател на Луцифер), Џозеф Вилијамс (ТОТО), Рони Ромеро (...
Прочитај повеќе......

СОЗОПОЛ, ГРАДОТ КОЈ МОРА ДА СЕ ДОЖИВЕЕ

Share on Facebook
Tweet
Градот Созопол се наоѓа на живописен полуостров во јужниот дел на заливот Бургас, на околу 35 километри од Бургас. Градот има население од околу 5.000 луѓе. Тој е еден од најстарите градови на бугарското крајбрежје на Црното Море и едно од најпопуларните приморски одморалишта во земјата. ...
Прочитај повеќе......

ВО БЛАГОЕВГРАД ПОСАДЕНИ 5 ЈАПОНСКИ ЦРЕШИ ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ

Share on Facebook
Tweet
Во паркот „Македонија“ во Благоевград, Бугарија, беа посадени стотина jапонски цреши, пет од нив се посветени на големата балканска ѕвезда и хуманитарец македонскиот пејач Тоше Проески. Иницијативата за оформување на паркот со цреши во Благоевград е на Вики Андонова од здружението „Кауза ...
Прочитај повеќе......

ЛЕГЕНДАТА ЗА ОХРИДСКОТО ЗЛАТО. ОХРИЃАНИ СПАСИЈА 25 БУГАРСКИ ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ ОД ХИТЛЕРИСТИТЕ

Share on Facebook
Tweet
Годината е 1944. Втората светска војна е при крај. Охриѓани спасија 25 бугарски воени заробеници од Хитлеристите и одбија да ги предадат и покрај заканата за уништување. Охрид ги откупи војниците за 9 килограми злато и еден златен крст кој го дал локалниот свештеник! Ова е нераскажаната приказна за ...
Прочитај повеќе......

БЕРОВСКИТЕ СМЕСТУВАЧКИ КАПАЦИТЕТИ ИСПОЛНЕТИ ЗА ВЕЛИГДЕН, ГЛАВНО СО БУГАРСКИ ТУРИСТИ

Share on Facebook
Tweet
Во Берово за Велигденските празници се бара место повеќе. Сите сместувачки капацитети се исполнети до последното место, а резервациите започнале уште пред еден месец.-Капацитетите се 100% исполнети, без разлика дали се хотелски, индивидуални куќи или викендици, посебно на езерото. Интерес постои за ...
Прочитај повеќе......

ЛИДЛ БУГАРИЈА ЌЕ ИНВЕСТИРА ВО МАКЕДОНИЈА

Share on Facebook
Tweet
Лидл Бугарија ќе инвестира во Македонија објави градоначалникот на општина Кисела Вода Орце Ѓоргиевски, ви го пренесуваме неговиот ФБ статус по овој повод:ЛИДЛ е заинтересиран да инвестира во Кисела Вода! Денес имавме прилично конструктивна средба со претставниците на ,,Лидл” од претставништвата во ...
Прочитај повеќе......

БУГАРСКИ УНИВЕРЗИТЕТ И ТРИ ПРИВАТНИ МАКЕДОНСКИ УНИВЕРЗИТЕТИ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА

Share on Facebook
Tweet
– Високата школа за осигурување и финансии од Бугарија потпиша меморандуми за соработка со приватните универзитети во Северна Македонија – Универзитетот АУЕ-ФОН, Скопје, Универзитет Американ Колеџ, Скопје и Универзитетот на Југоисточна Европа, Тетово.Како што јави дописникот на МИА од Софија, ...
Прочитај повеќе......

НЕСЕБАР

Share on Facebook
Tweet
Градот Несебар (со население од 10.000 луѓе) се наоѓа на 36 километри североисточно од Бургас, на брегот на Црното Море. Во непосредна близина на него се наоѓа уште едно големо бугарско одморалиште - Сончев Брег.Климата во регионот на Несебар е умерена континентална. Просечната јулска температура е ...
Прочитај повеќе......

КОМИСИЈАТА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ И ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА ДОНЕСЕ МИСЛЕЊЕ

Share on Facebook
Tweet
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација донесе мислење, а по претходно изјавената Претставка од Здружението ДЕЛО Скопје против лицето Јанко Бачев, заради ширење говор на омраза на социјалната мрежа Фејсбук, при што Комисијата утврдува продолжено и повторено вознемирување врз основа на ...
Прочитај повеќе......

БУГАРСКИ ВИНА ОД НАРЕДНАТА НЕДЕЛА НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР, СЕ НАЈАВУВА ВЛЕЗ И НА РАКИЈАТА "БУРГАЗ 63 БАРЕЛ"

Share on Facebook
Tweet
„Пентаграм“, „Вера тера“ и „Фајнд ми“, се само некои од бугарските вина кои од наредната недела ќе се најдат на македонскиот пазар.Како што беше речено на денешната промоција што ја организира новинската агенција БТА во Скопје, се уште не се знае цената по која ќе се продаваат вината – бели, розе, ...
Прочитај повеќе......

ВАРНА

Share on Facebook
Tweet
Просечната јануарска температура во Варна е +1,7 ° С, просечната јулска температура е +22,8 ° С, просечната годишна температура е +12,2 ° С, што ја прави многу погодна за туризам за поморски одмор во топлите месеци од годината.Градот е основан во VI век п.н.е. наречен Одесос од емигрантите од ...
Прочитај повеќе......

БУГАРИЈА

Share on Facebook
Tweet
БУГАРИЈАБугарија е лоцирана во североисточниот дел на Балканскиот полуостров. Тоа е крстопат што ги поврзува Истокот и Западот, земја со илјадници години историја и културно наследство, кое ги опфаќа древните цивилизации. Богата со култура и фолклор, земјата чија источна граница ја заплискуваат ...
Прочитај повеќе......

СОФИЈА-ГРАДОТ ШТО РАСТЕ А НИКОГАШ НЕ СТАРЕЕ

Share on Facebook
Tweet
Софија е главен град на Бугарија и е главниот административен , економиски и културен центар на земјата. Софија го носи името на доцно античката катедрала на градот “Света Софија” , а бидејќи Светата маченица Софија е мајка на Верата, Надежта и Љубовта, празникот на светиците е 17 септември, се ...
Прочитај повеќе......

ЗАЛИВОТ БОЛАТА

Share on Facebook
Tweet
Болата е област која се наоѓа на истоимениот залив и е дел од резерватот Калиакра . Се наоѓа во северниот дел на бугарското црноморско крајбрежје во близина на селото Балгарево и во близина на поранешна воена станица.Областа е мочуриште од големо значење за неколку ретки растителни и животински ...
Прочитај повеќе......

АКАДЕМИЈА ЗА ИНОВАТИВНО ОБРАЗОВАНИЕ "ЗДРАВЕЈ" СКОПЈЕ

Share on Facebook
Tweet
Со прекрасна вест од МОН Бугарија, започна кампањата за аплицирањезаБУГАРСКИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИhttps://www.mon.bg/bg/news/473...Досегашниот прием на студенти се врши врз основа на приемни испити кои ќе се одржат на платформа и ќе вклучуваат:• општообразовен онлајн тест кој содржи прашања за бугарски ...
Прочитај повеќе......

КАМПАЊА ЗА УЧЕБНАТА 2022/2023 ГОДИНА

Share on Facebook
Tweet
Во сабота, 02.04.2022 година, од 10.00 до 12.00 часот во Амбасадата на Република Бугарија во Република Северна Македонија ќе се одржи информативна кампања за презентација на можностите за високо образование во Република Бугарија во учебната 2022 година/ 2023 Учество ќе земат претставници од ...
Прочитај повеќе......

БУГАРСКИТЕ ТУРИСТИ СЕ МЕЃУ ПРВИТЕ ПЕТ ПО БРОЈОТ НА ПОСЕТИ И НОЌЕВАЊА ВО МАКЕДОНИЈА

Share on Facebook
Tweet
Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот Љупчо Јаневски во интервју за познатиот бугарски туристички сајт Bgtourism.bg коментира дека државава има за цел да го зголеми од 15 до 20 отсто бројот на ноќевањата во 2022 година и бројот на туристите да го зголеми за 10 до 15 проценти....
Прочитај повеќе......

ПЛОВДИВ

Share on Facebook
Tweet
Пловдив е вториот по големина град во Бугарија, административен центар на областа Пловдив. Се наоѓа во горнотракиските низини, на двата брега на реката Марица. Населението на градот е околу 350 илјади луѓе. Климата е преодна континентална, со благи зими и топли лета. Просечната јануарска ...
Прочитај повеќе......

МАКЕДОНИЈА ЈА ШОКИРАШЕ ИТАЛИЈА СРЕДЕ ПАЛЕРМО

Share on Facebook
Tweet
Македонската фудбалска репрезентација славеше на гостувањето кај Италија со 1-0 во полуфиналето на баражот за Светското првенство (СП), па така се избори за меч против Португалија.Македонија во последните минути од натпреварот успеаа да ја затресат мрежата на Џанлуиџи Донарума и така да го шокираат ...
Прочитај повеќе......

ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ОСУДА НА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА, ПОТТИКНУВАЊЕ РАЗДОР И НЕТРПЕЛИВОСТ КОН РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И БУГАРСКИОТ НАРОД

Share on Facebook
Tweet
                                                                                        СООПШТЕНИЕ ДО ЈАВНОСТАЗдружението на граѓани за промоција, издавање, иницијативи и меѓународна соработка „ДЕЛО“–Скопје ja информира јавноста дека на ден 22.03.2022 година до Здружението на новинарите на ...
Прочитај повеќе......

РОЖЕНСКИ МАНАСТИР

Share on Facebook
Tweet
Роженски манастир — наjголемиот манастир во Пиринска Македонија, односно Благоевградска област во Бугарија, кој се наоѓа до селото Рожен недалеку до градот Мелник.Главната црква е посветена на св. Раѓање на Пресвета Богородица. Бил создаден уште во средниот век, а денес е потчинет на Неврокопската ...
Прочитај повеќе......

СТАПКАТА НА БОГОРОДИЦА ВО БУГАРИЈА

Share on Facebook
Tweet
Во соседна Бугарија има многу свети места за кои се верува дека имаат чудесни лековити моќи. Стотици луѓе секојдневно се упатуваат кон нив со надеж за оздравување, простување на гревовите и за душевен мир.Едно од најпосетуваните свети места со лечителна моќ е т.н.Стапката на Бородица. Верниците и ...
Прочитај повеќе......

УБАВИНАТА НА МЕЛНИК И МЕЛНИЧКИТЕ ПИРАМИДИ, ОМИЛЕНОТО МЕСТО ВО БУГАРИЈА

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
УБАВИНАТА НА МЕЛНИК И МЕЛНИЧКИТЕ ПИРАМИДИ, ОМИЛЕНОТО МЕСТО ВО БУГАРИЈА„Ако можеш, смисли приказна за Мелник, тогаш луѓето овде само јадат и пијат“ – вака мојот партнер ме „охрабрува“ да напишам нешто за Мелник. И таму одиме релативно често, веројатно да јадеме и пиеме. Но, колку почесто одиме, ...
Прочитај повеќе......

МАРАТОНСКИ АПЛАУЗ, БУГАРИТЕ МУ СЕ ПОКЛОНИЈА НА СИМОН ТРПЧЕВСКИ

КУЛТУРА

Share on Facebook
Tweet
Нашиот најголем културен амбасадор Симон Трпчевски ја продолжува својата турнеја низ светот, која паузираше поради пандемијата.Тој настапи на 61-то издание на меѓународниот фестивал "Мартенски музикални дни" во Русе, Бугарија, заедно со диригентот Емил Табаков и Русенската филхармонија.Македонскиот ...
Прочитај повеќе......

БАЛАДА ЗА ГУНДИ И КОТКОВ

Музика

Share on Facebook
Tweet
Единствената песна за Георги Аспарухов и Никола Котков е напишана од струмичанецот Наско Џорлев во 1972 година татко на нашиот доајен Зоран Џорлев, само една година по нивната трагична смрт во близина на превојот Витиња на 30 Јуни 1971 година. „Балада за Гунди и Котков“ е исклучително популарна во ...
Прочитај повеќе......

ПОДНЕСЕНА ИНИЦИЈАТИВА ЗА ВРШЕЊЕ ПРОГРАМСКИ(ВОНРЕДЕН) НАДЗОР ВРЗ ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА

Превземени активности

Share on Facebook
Tweet
Здружението “ДЕЛО“- Скопје, во рамки на својот проект „Стоп на говорот на омраза против Република Бугарија и Бугарскиот народ“ на ден 04.03.2022 година до Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги поднесе иницијатива за вршење програмски (вонреден) надзор врз телевизија Алфа, затоа што ...
Прочитај повеќе......

ПОДНЕСЕНA ПРЕТСТАВКA ДО КОМИСИЈАТА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ И ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА ПРОТИВ САШО ТАСЕВСКИ

Превземени активности

Share on Facebook
Tweet
ПОДНЕСЕНA ПРЕТСТАВКA ДО КОМИСИЈАТА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ И ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА ПРОТИВ САШО ТАСЕВСКИ Здружението “ДЕЛО“- Скопје, во рамки на својот проект „Стоп на говорот на омраза против Република Бугарија и Бугарскиот народ“ на ден 04.03.2022 година до Комисијата за спречување и заштита од ...
Прочитај повеќе......

АРНАБАСИ АРХИТЕКТОНСКИ РЕЗЕРВАТ СЕЛО АРНАБАСИ

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
Селото Арбанаси се наоѓа на високо плато на 4 километри од градот Велико Трново.Познато е дека селото постоело за време на Втората бугарска држава (1185 - 1393). Тогаш болјарите од главниот град Трново го користеле како летна резиденција. Според легендата, овде тарновските кралеви ковале монети.По ...
Прочитај повеќе......

ЗДРУЖЕНИЕ ДЕЛО НА СИТЕ ПРИПАДНИЧКИ НА ПОНЕЖНИОТ ПОЛ ИМ ГО ЧЕСТИТА 8-МИ МАРТ

Share on Facebook
Tweet
Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жените кој се празнува секоја година. Овој празник настанал како резултат на борбата за економска, политичка и социјална рамноправност на мажите и жените. Сакајте ги, почитувајте ги вашите најмили, покажете внимание, со тоа ќе им го направите денот уште ...
Прочитај повеќе......

ВРВ МУСАЛА-РИЛА

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
Мусала е највисокиот врв на Балканскиот Полуостров - 2925 m. Во превод, неговото име значи „патот до Бога“. Се наоѓа во Националниот парк Рила, а во неговото подножје се наоѓа најголемиот зимски центар во Бугарија - Боровец. Во околината има и интересни растителни видови како македонскиот бор и ...
Прочитај повеќе......

НЕСЕБАР

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
Градот Несебар (со население од 10.000 луѓе) се наоѓа на 36 километри североисточно од Бургас, на брегот на Црното Море. Во непосредна близина на него се наоѓа уште едно големо бугарско одморалиште - Сончев Брег.Климата во регионот на Несебар е умерена континентална. Просечната јулска температура е ...
Прочитај повеќе......

МИТРОПОЛИТ ПЛОВДИСКИ НИКОЛАЈ: МАКЕДОНСКАТА ЦРКВА ТРЕБА ДА ДОБИЕ АФТОКЕФАЛНОСТ

ВЕСТИ

Share on Facebook
Tweet
Yemc — сопствено делоСпоред древното канонско правило, Македонската православа црква има право на афтокефалност и Српската црква тоа треба да го допушти, смета митрополитот пловдивски Николај.Тоа право, според еден од највлијателните митрополити на Бугарската православна црква, го има и црквата во ...
Прочитај повеќе......

НАЈГЛЕДАНОТО ШОУ ВО БУГАРИЈА-БУГАРИЈА БАРА ТАЛЕНТ (БЪЛГАРИЯ ТЪРСИ ТАЛАНТ) МОЖЕТЕ ДА ГО ГЛЕДАТЕ СЕКОЈА НЕДЕЛА ОД 19.00 ЧАСОТ ПО МАКЕДОНСКО ВРЕМЕ

Забава

Share on Facebook
Tweet
Бугарија бара талент е бугарската верзија на британската реалити серија „Got Talent“, создадена од продуцентот Сајмон Кауел.Емисијата започна на бугарскиот етер пролетта 2010 година и се емитува од bTV. Шоуто е отворено за сите луѓе без старосни ограничувања со секакви различни вештини - ...
Прочитај повеќе......

БЕЛОГРАДЧИШКО КАЛЕ

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
Легенди за карпитеПознатите Белоградчички карпи уште од памтивек го привлекуваат вниманието на старите и младите и за нив се раскажуваат прекрасни легенди. Една од најчестите е легендата за двете извонредни личности - Монахот и Калуѓерката.Некогаш на двата највисоки врва меѓу Белоградчичките карпи ...
Прочитај повеќе......

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК 3ти МАРТ

Share on Facebook
Tweet
По повод националниот празник 3 март, Денот на ослободувањето на Бугарија од Османлиската империја Здружението "ДЕЛО" Скопје упатува честитки на Р.Бугарија и Бугарскиот народ.
Прочитај повеќе......

ПРЕВЗЕМЕНИ ПРАВНИ ПОСТАПКИ, ГОВОР НА ОМРАЗА ПРОТИВ МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ

Share on Facebook
Tweet
Здружението “ДЕЛО“- Скопје, во рамки на својот проект „Стоп на говорот на омраза против Република Бугарија и Бугарскиот народ“ на ден 31.01.2022 година до Основното јавно обинителство во Скопје, поднесе Кривична пријава против лицето Миленко Неделковски, по занимање новинар и тв водител, поради тоа ...
Прочитај повеќе......

РИЛСКИ МАНАСТИР

Share on Facebook
Tweet
Рилскиот манастир се наоѓа во југозападниот дел на Република Бугарија во планината Рила. Бил основан во текот на 10 век од страна на Св. Јован Рилски. Св. Јован Рилски Чудотворец (бугарски: Свети Иван Рилски Чудотворец ) — бугарски светец. Тој се смета за покровител на бугарскиот народ, патрон и ...
Прочитај повеќе......

ДЕКЛАРАЦИЈА ДО СООБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА

Share on Facebook
Tweet
                                                                                      СООПШТЕНИЕЗдружението “ДЕЛО“- Скопје, ja информира јавноста дека на ден 28.02.2022 година до Собранието на Република Северна Македонија достави предлог Декларација за осуда на говорот на омраза, потикнување раздор ...
Прочитај повеќе......

ПОСЕТЕТЕ ГО БАНСКО И УЖИВАЈТЕ ВО УБАВИНИТЕ НА ГРАДОТ ПОД ПИРИН

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
Банско не повикува,уживајте зиме,лете,пролет и есен во убавините на градот под Пирин.извор www.banskoski.com/
Прочитај повеќе......

СЕДУМТЕ РИЛСКИ ЕЗЕРА

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
Неверојатен поглед кој ве остава без здив, Седумте Рилски езера е група на езера со глацијално потекло сместени на Рилските Планини.Ова е најпосетувано од туристи од целиот свет, езерска група во Бугарија и е едно од 100-те национални туристички места. Рилските езера се позиционирани во делот Дамга ...
Прочитај повеќе......

ПРОМОВИРАН ПРОЕКТОТ ЕЛЕКТРОНСКИ ДНЕВНИК ЗА ЛИЦА СО ДИЈАБЕТЕС ДОНАЦИЈА ОД БУГАРИЈА

Донација

Share on Facebook
Tweet
Проектот за помош во развојот „Електронски дневник за лица со дијабетес”, денеска бугарскиот премиер Кирил Петков, кој е во посета на државава, му го врачи на премиерот Димитар Ковачевски како донација на Република Бугарија.Врз основа на проектот е изработена апликацијата дДневник, која како што ...
Прочитај повеќе......

ВО НЕГОТИНО ДОНИРАН МОБИЛЕН МАМОГРАФ ОД ПРОГРАМАТА БУГАРСКА ПОМОШ ЗА РАЗВОЈ НА БУГАРСКОТО МНР

ДОНАЦИЈА

Share on Facebook
Tweet
Во Здравствениот дом Неготино вчера беше примен мобилен мамограф донација од бугарската Влада, по програмата „Бугарска помош за развој“ на бугарското Министерство за надворешни работи. Донацијата беше испорачана од првата дипломатка на Бугарија Теодора Генчовска и примена од министерот за здравство ...
Прочитај повеќе......

ПОДНЕСЕНИ ПРЕТСТАВКИ ДО КОМИСИЈАТА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ И ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА

Соопштение за јавноста

Share on Facebook
Tweet
Здружението “ДЕЛО“- Скопје, во рамки на својот проект „Стоп на говорот на омраза против Република Бугарија и Бугарскиот народ“ на ден на ден 21.02.2022 година до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација од наша страна е поднесена претставкa против лицето: Јанко Бачев, претседател на ...
Прочитај повеќе......

ИНИЦИЈАТИВА ЗА ВРШЕЊЕ ПРОГРАМСКИ (ВОНРЕДЕН) НАДЗОР ВРЗ ТЕЛЕВИЗИЈА КАНАЛ 5

Соопштение за јавноста

Share on Facebook
Tweet
Здружението “ДЕЛО“- Скопје, во рамки на својот проект „Стоп на говорот на омраза против Република Бугарија и Бугарскиот народ“ на ден 23.02.2022 година до Агенцијата за Аудио и Аудиовизуелни и Медиумски услуги покрена Иницијатива за вршење на програмски (вонреден) надзор врз телевизија Канал 5 ...
Прочитај повеќе......

ЗДРУЖЕНИЕ ДЕЛО ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ГОВОР НА ОМРАЗА

Соопштение за јавноста

Share on Facebook
Tweet
Здружението “ДЕЛО“- Скопје, во рамки на својот проект „Стоп на говорот на омраза против Република Бугарија и Бугарскиот народ“ на ден 31.01.2022 година до Основното јавно обинителство во Скопје, поднесе Кривична пријава против лицето Миленко Неделковски, по занимање новинар и тв водител, поради тоа ...
Прочитај повеќе......

БОЖЈИТЕ ОЧИ МИСТИЧНА ПЕШТЕРА КАЈ НАШИОТ ИСТОЧЕН СОСЕД

ПРИРОДНИ УБАВИНИ

Share on Facebook
Tweet
Пештерата Преходна го има најдолгиот пештерски тунел во Бугарија, со должина од 365 метри и висина од 56 метри. Геолошкиот феномен се наоѓа на 250 метри надморска височина. Пештерата е лесно достапна и во текот на сите сезони од годината.Преходна е една од најпознатите пештери во Бугарија, сместена ...
Прочитај повеќе......

МОРА ДА СЕ СТАВИ КРАЈ НА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА СПРЕМА РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И БУГАРСКИОТ НАРОД

Соопштение за јавноста

Share on Facebook
Tweet
Здружението на граѓани за промоција, издавање и меѓународна соработка “ДЕЛО” Скопје ја информира јавноста и забележува дека во овој чувствителен момент каде конечно треба да се стави крај на отворените прашања од кои зависи отпочнувањето на преговори за членство на Македонија со Европската унија, ...
Прочитај повеќе......

ПРЕЧКРТАНА КИРИЛИЧНАТА ВЕРЗИЈА НА ЗНАЦИТЕ ВО МАВРОВО

Share on Facebook
Tweet
Речиси на сите патоказни табли на патиштата што водат кон Маврово кириличната верзија на името е пречкртана. Стои само латиничната, а некаде е чкртната и таа и е додадена „албанска" верзија на топонимот. Кој ги чкртал таблите и со тоа го прекршил законот? Или уште поважно – каде се тие што треба да ...
Прочитај повеќе......