Фудбалерот на Славија Дарко Тасевски смета дека е жално и навредливо луѓето да тврдат дека има тензија меѓу македонскиот и бугарскиот народ.

Играчот од средниот ред е роден во Скопје, но игра фудбал за Левски и Славија.

"Татко ми ме задои со фудбалот. Ние сме фудбалско семејство, татко ми играше фудбал. Ме однесе на натпревар на Вардар Скопје. Тинејџер сум во клубот, таму почна мојата кариера на 7 години". рече тој во едно интервју.„Панорама“.

За репрезентацијата има 45 натпревари. Во 2007 година пристигна во Левски од украинскиот Металург (Запорожје). Цели 5 години ја водеше екипата до шампионската титула, два Суперкупа на Бугарија и победите на европската сцена.
„Навивачите не ги делат луѓето по националност. Ако играш добро, ќе те сакаат од каде и да си. Бугарија е мојот втор дом. Чувството е убаво, луѓето ме почитуваат, децата се чувствуваат добро. Роден сум во Скопје , таму се моите роднини.Но ова е мојот втор дом и жално и навредливо е што некои мислат дека има проблеми меѓу македонскиот и бугарскиот народ.
Да не чувствувам љубов кон себе, немаше да живеам овде. Мојата сопруга е Бугарка, нашите деца учат овде. Условите во Бугарија се подобри, но тоа е во Европската Унија. Мислам дека би било добро Северна Македонија да влезе во Европската Унија. Ќе има позитивни работи кои ќе бидат добри и за Северна Македонија и за Бугарија“, рече тој.
Според него, политичките односи меѓу двете земји не ги засегаат репрезентативците на двете селекции.

„Фудбалот може само да не зближи. Ги познавам момците од репрезентациите, немаат врска со политика. Скоро сме исти и по култура и јазици. Имаме речиси исти народни песни и јадења, многу работи не поврзуваат нас“, додаде тој.

Извор : https://bntnews.bg/news/darko-...