Македонската фудбалска репрезентација славеше на гостувањето кај Италија со 1-0 во полуфиналето на баражот за Светското првенство (СП), па така се избори за меч против Португалија.


Македонија во последните минути од натпреварот успеаа да ја затресат мрежата на Џанлуиџи Донарума и така да го шокираат европскиот шампион.

Човекот кој им пресуди на Италијанците беше Александар Трајковски во 92. минута.Извор: https://supersport.mk/makedoni...