Равадиновски замок


Замокот „Вљубен во ветрот“ се наоѓа во близина на селото Равадиново, на околу 3 км. од градот Созопол. Посетата на замокот ќе направи да се чувствувате како да сте во бајка. Со својот уникатен автентичен стил, ќе ве потопи во магијата на светот на бајките. Замокот Lovers in the Wind е целосно изграден од 20.000 тони камен (мермерен варовник) кој ја менува бојата наутро, во текот на денот и на полна месечина.
Во замокот можете да видите исклучителен и живописен парк, прекрасно езеро со грациозни лебеди и капела. Околу замокот можете да сретнете слободно шетачки пауни, да седите под дрво и да уживате во неверојатната арома на цвеќиња и разни билки. Прекрасните кули на замокот „Љубовници на ветрот“ се опфатени со прекрасен бршлен, кој уште повеќе ќе ве потопи во бајковитата атмосфера. Иако не е дел од антиката, ова место е едно од најубавите и најубавите места во Бугарија.

Созопол


Созопол е уште еден скапоцен камен на Црното Море. Шармантниот приморски град Созопол е најстариот град во Бугарија. Основана е во 610 п.н.е од Грците.

Созопол е домаќин на еден од најголемите уметнички фестивали во земјата секој септември.

Шарените рибарски чамци и карпестите брегови ги надополнуваат дрвените куќички од 19 век и плажите со златен песок. Во денешно време, повеќето луѓе ја посетуваат областа поради прекрасните поморски одморалишта, прекрасните плажи и романтичните улици со калдрма.

За оние кои претпочитаат нешто повозбудливо од сончањето, на плажите во текот на денот се достапни различни спортови. Тие вклучуваат сурфање, млаз скијање, едрење, вејкбординг и одбојка.

Тврдина Козник


Помеѓу прекрасната и огромна убавина на Родопите сè уште се гледаат траги од старата тврдина Козник. Според локалните жители, таму живеел Ерим Поуп кој зад себе оставил невидено богатство.

Според легендата, кога Турците ја зазеле тврдината, животот на Ерим Папа бил поштеден. Војниците го ослободиле и му дозволиле да земе со себе само она што може да го носи. Остатокот од златото бил оставен во тврдината, заедно со познатата златна кочија со која Ерим Папа патувал низ областа.

Како и тврдината на Асено, Цепина, Аетос и Беаднос, Козник бил дел од утврдениот одбранбен систем на планините Родопи. Во моментов во него се гледа ѕид од 50 метри со дебелина до 2 метри и висина од 2 метри.

Во денешно време покрај тврдината минува еко-патеката Кечи Каја - Козник. Се наоѓа на 2 км од селото Рибница. До почетокот на трасата се стигнува по асфалтиран пат, по што има земјен пат долг два километри, кој го одржува сопственикот на вилата.

Козник е екстремно место кај нас. Неверојатна природа која ве остава без здив, а топлата, пријатна вила Козник е место кое ќе ве отсече од светот и ќе ви го даде мирот што отсекогаш сте го барале.

Извор:https://spiritell.com/%d0%bd%d...