Кејп Емине


Затскриено место до кое се пристапува преку груба патека, опкружено со шуми кои се граничат со морски карпи и станица на крајбрежната стража, тука нема диви ноќи, само тишина.

Кејп Емине се наоѓа на брегот на Црното Море. Ова е всушност местото каде Стара планина го допира морето. Погледот е извонреден.

Во средниот век на Кејп Емине постоела тврдина наречена Емона. Но, денес од него останаа само некои урнатини.

Во близина е малото и тивко село Емона и прекрасната плажа Иракли.
Кејп Емине е и крај на познатата европска пешачка рута Е3 „Ком-Емине“.

Резерват КамчијаВо Бугарија има многу прекрасни национални паркови за посета, но биосферниот резерват Камчија се издвојува по својата огромна големина и недопрената природна средина. Овој резерват е биосфера од 1.200 хектари (2.965 хектари) на листата на УНЕСКО која се наоѓа на северниот брег на Бугарија. Има разновиден пејзаж, кој се движи од огромни заливи на устието на реката Камчија до долги плажи на брегот на Црното Море.

Основан во 1977 година, резерватот содржи многу шуми и неверојатни природни водни патишта. Резерватот се наоѓа на 20 километри јужно од Варна и е опкружен со селата Близнаци, Старо Орјахово и Шкорпиловци.

Камчија е совршено место за пешачење, кампување, пловење или одмор на една од многуте обемни плажи. Тоа е мирно место кое им овозможува на посетителите да се чувствуваат едно со природата и да ја истражуваат прекрасната природна средина на Бугарија.

ВарнаЕдна од најдобрите летни дестинации во земјата, Варна често се нарекува морска престолнина на Бугарија. Во текот на летото, тој станува жив град со многу активности и фестивали за да ги забавуваат гостите на градот.

Варна е трет по големина град и едно од најубавите места во Бугарија. Како и другите крајбрежни градови во Бугарија, Варна е исто така полна со историја.

Археолошкиот музеј Варна има импресивни златни експонати со најстарото злато во светот кое потекнува од областа. Други значајни знаменитости се барокната опера, катедралата Успение, аквариумот во Варна и делфинариумот.

Има меѓународен балетски натпревар, џез фестивал, фолк фестивал и музички фестивал и тоа се само дел од целата слика. Едно од најубавите места во градот е Морската градина - локалното население сака да оди таму на прошетка.

Постојат три главни плажи кои се посетени во областа. Тие ги нудат сите удобности на животот на плажа, како што се ресторани и барови покрај море, авантуристички спортови и шезлонги.

Извор:https://spiritell.com/%d0%bd%d...