Новости

БУГАРСКИТЕ ТУРИСТИ СЕ МЕЃУ ПРВИТЕ ПЕТ ПО БРОЈОТ НА ПОСЕТИ И НОЌЕВАЊА ВО МАКЕДОНИЈА

Share on Facebook
Tweet
Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот Љупчо Јаневски во интервју за познатиот бугарски туристички сајт Bgtourism.bg коментира дека државава има за цел да го зголеми од 15 до 20 отсто бројот на ноќевањата во 2022 година и бројот на туристите да го зголеми за 10 до 15 проценти....
Прочитај повеќе......

ПЛОВДИВ

Share on Facebook
Tweet
Пловдив е вториот по големина град во Бугарија, административен центар на областа Пловдив. Се наоѓа во горнотракиските низини, на двата брега на реката Марица. Населението на градот е околу 350 илјади луѓе. Климата е преодна континентална, со благи зими и топли лета. Просечната јануарска ...
Прочитај повеќе......

МАКЕДОНИЈА ЈА ШОКИРАШЕ ИТАЛИЈА СРЕДЕ ПАЛЕРМО

Share on Facebook
Tweet
Македонската фудбалска репрезентација славеше на гостувањето кај Италија со 1-0 во полуфиналето на баражот за Светското првенство (СП), па така се избори за меч против Португалија.Македонија во последните минути од натпреварот успеаа да ја затресат мрежата на Џанлуиџи Донарума и така да го шокираат ...
Прочитај повеќе......

ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ОСУДА НА ГОВОРОТ НА ОМРАЗА, ПОТТИКНУВАЊЕ РАЗДОР И НЕТРПЕЛИВОСТ КОН РЕПУБЛИКА БУГАРИЈА И БУГАРСКИОТ НАРОД

Share on Facebook
Tweet
                                                                                        СООПШТЕНИЕ ДО ЈАВНОСТАЗдружението на граѓани за промоција, издавање, иницијативи и меѓународна соработка „ДЕЛО“–Скопје ja информира јавноста дека на ден 22.03.2022 година до Здружението на новинарите на ...
Прочитај повеќе......

РОЖЕНСКИ МАНАСТИР

Share on Facebook
Tweet
Роженски манастир — наjголемиот манастир во Пиринска Македонија, односно Благоевградска област во Бугарија, кој се наоѓа до селото Рожен недалеку до градот Мелник.Главната црква е посветена на св. Раѓање на Пресвета Богородица. Бил создаден уште во средниот век, а денес е потчинет на Неврокопската ...
Прочитај повеќе......

СТАПКАТА НА БОГОРОДИЦА ВО БУГАРИЈА

Share on Facebook
Tweet
Во соседна Бугарија има многу свети места за кои се верува дека имаат чудесни лековити моќи. Стотици луѓе секојдневно се упатуваат кон нив со надеж за оздравување, простување на гревовите и за душевен мир.Едно од најпосетуваните свети места со лечителна моќ е т.н.Стапката на Бородица. Верниците и ...
Прочитај повеќе......

УБАВИНАТА НА МЕЛНИК И МЕЛНИЧКИТЕ ПИРАМИДИ, ОМИЛЕНОТО МЕСТО ВО БУГАРИЈА

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
УБАВИНАТА НА МЕЛНИК И МЕЛНИЧКИТЕ ПИРАМИДИ, ОМИЛЕНОТО МЕСТО ВО БУГАРИЈА„Ако можеш, смисли приказна за Мелник, тогаш луѓето овде само јадат и пијат“ – вака мојот партнер ме „охрабрува“ да напишам нешто за Мелник. И таму одиме релативно често, веројатно да јадеме и пиеме. Но, колку почесто одиме, ...
Прочитај повеќе......

МАРАТОНСКИ АПЛАУЗ, БУГАРИТЕ МУ СЕ ПОКЛОНИЈА НА СИМОН ТРПЧЕВСКИ

КУЛТУРА

Share on Facebook
Tweet
Нашиот најголем културен амбасадор Симон Трпчевски ја продолжува својата турнеја низ светот, која паузираше поради пандемијата.Тој настапи на 61-то издание на меѓународниот фестивал "Мартенски музикални дни" во Русе, Бугарија, заедно со диригентот Емил Табаков и Русенската филхармонија.Македонскиот ...
Прочитај повеќе......

БАЛАДА ЗА ГУНДИ И КОТКОВ

Музика

Share on Facebook
Tweet
Единствената песна за Георги Аспарухов и Никола Котков е напишана од струмичанецот Наско Џорлев во 1972 година татко на нашиот доајен Зоран Џорлев, само една година по нивната трагична смрт во близина на превојот Витиња на 30 Јуни 1971 година. „Балада за Гунди и Котков“ е исклучително популарна во ...
Прочитај повеќе......

ПОДНЕСЕНА ИНИЦИЈАТИВА ЗА ВРШЕЊЕ ПРОГРАМСКИ(ВОНРЕДЕН) НАДЗОР ВРЗ ТЕЛЕВИЗИЈА АЛФА

Превземени активности

Share on Facebook
Tweet
Здружението “ДЕЛО“- Скопје, во рамки на својот проект „Стоп на говорот на омраза против Република Бугарија и Бугарскиот народ“ на ден 04.03.2022 година до Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги поднесе иницијатива за вршење програмски (вонреден) надзор врз телевизија Алфа, затоа што ...
Прочитај повеќе......

ПОДНЕСЕНA ПРЕТСТАВКA ДО КОМИСИЈАТА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ И ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА ПРОТИВ САШО ТАСЕВСКИ

Превземени активности

Share on Facebook
Tweet
ПОДНЕСЕНA ПРЕТСТАВКA ДО КОМИСИЈАТА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ И ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА ПРОТИВ САШО ТАСЕВСКИ Здружението “ДЕЛО“- Скопје, во рамки на својот проект „Стоп на говорот на омраза против Република Бугарија и Бугарскиот народ“ на ден 04.03.2022 година до Комисијата за спречување и заштита од ...
Прочитај повеќе......

АРНАБАСИ АРХИТЕКТОНСКИ РЕЗЕРВАТ СЕЛО АРНАБАСИ

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
Селото Арбанаси се наоѓа на високо плато на 4 километри од градот Велико Трново.Познато е дека селото постоело за време на Втората бугарска држава (1185 - 1393). Тогаш болјарите од главниот град Трново го користеле како летна резиденција. Според легендата, овде тарновските кралеви ковале монети.По ...
Прочитај повеќе......

ЗДРУЖЕНИЕ ДЕЛО НА СИТЕ ПРИПАДНИЧКИ НА ПОНЕЖНИОТ ПОЛ ИМ ГО ЧЕСТИТА 8-МИ МАРТ

Share on Facebook
Tweet
Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жените кој се празнува секоја година. Овој празник настанал како резултат на борбата за економска, политичка и социјална рамноправност на мажите и жените. Сакајте ги, почитувајте ги вашите најмили, покажете внимание, со тоа ќе им го направите денот уште ...
Прочитај повеќе......

ВРВ МУСАЛА-РИЛА

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
Мусала е највисокиот врв на Балканскиот Полуостров - 2925 m. Во превод, неговото име значи „патот до Бога“. Се наоѓа во Националниот парк Рила, а во неговото подножје се наоѓа најголемиот зимски центар во Бугарија - Боровец. Во околината има и интересни растителни видови како македонскиот бор и ...
Прочитај повеќе......

НЕСЕБАР

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
Градот Несебар (со население од 10.000 луѓе) се наоѓа на 36 километри североисточно од Бургас, на брегот на Црното Море. Во непосредна близина на него се наоѓа уште едно големо бугарско одморалиште - Сончев Брег.Климата во регионот на Несебар е умерена континентална. Просечната јулска температура е ...
Прочитај повеќе......

МИТРОПОЛИТ ПЛОВДИСКИ НИКОЛАЈ: МАКЕДОНСКАТА ЦРКВА ТРЕБА ДА ДОБИЕ АФТОКЕФАЛНОСТ

ВЕСТИ

Share on Facebook
Tweet
Yemc — сопствено делоСпоред древното канонско правило, Македонската православа црква има право на афтокефалност и Српската црква тоа треба да го допушти, смета митрополитот пловдивски Николај.Тоа право, според еден од највлијателните митрополити на Бугарската православна црква, го има и црквата во ...
Прочитај повеќе......

НАЈГЛЕДАНОТО ШОУ ВО БУГАРИЈА-БУГАРИЈА БАРА ТАЛЕНТ (БЪЛГАРИЯ ТЪРСИ ТАЛАНТ) МОЖЕТЕ ДА ГО ГЛЕДАТЕ СЕКОЈА НЕДЕЛА ОД 19.00 ЧАСОТ ПО МАКЕДОНСКО ВРЕМЕ

Забава

Share on Facebook
Tweet
Бугарија бара талент е бугарската верзија на британската реалити серија „Got Talent“, создадена од продуцентот Сајмон Кауел.Емисијата започна на бугарскиот етер пролетта 2010 година и се емитува од bTV. Шоуто е отворено за сите луѓе без старосни ограничувања со секакви различни вештини - ...
Прочитај повеќе......

БЕЛОГРАДЧИШКО КАЛЕ

Природни знаменитости

Share on Facebook
Tweet
Легенди за карпитеПознатите Белоградчички карпи уште од памтивек го привлекуваат вниманието на старите и младите и за нив се раскажуваат прекрасни легенди. Една од најчестите е легендата за двете извонредни личности - Монахот и Калуѓерката.Некогаш на двата највисоки врва меѓу Белоградчичките карпи ...
Прочитај повеќе......

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК 3ти МАРТ

Share on Facebook
Tweet
По повод националниот празник 3 март, Денот на ослободувањето на Бугарија од Османлиската империја Здружението "ДЕЛО" Скопје упатува честитки на Р.Бугарија и Бугарскиот народ.
Прочитај повеќе......

ПРЕВЗЕМЕНИ ПРАВНИ ПОСТАПКИ, ГОВОР НА ОМРАЗА ПРОТИВ МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ

Share on Facebook
Tweet
Здружението “ДЕЛО“- Скопје, во рамки на својот проект „Стоп на говорот на омраза против Република Бугарија и Бугарскиот народ“ на ден 31.01.2022 година до Основното јавно обинителство во Скопје, поднесе Кривична пријава против лицето Миленко Неделковски, по занимање новинар и тв водител, поради тоа ...
Прочитај повеќе......

РИЛСКИ МАНАСТИР

Share on Facebook
Tweet
Рилскиот манастир се наоѓа во југозападниот дел на Република Бугарија во планината Рила. Бил основан во текот на 10 век од страна на Св. Јован Рилски. Св. Јован Рилски Чудотворец (бугарски: Свети Иван Рилски Чудотворец ) — бугарски светец. Тој се смета за покровител на бугарскиот народ, патрон и ...
Прочитај повеќе......

ДЕКЛАРАЦИЈА ДО СООБРАНИЕТО НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА

Share on Facebook
Tweet
                                                                                      СООПШТЕНИЕЗдружението “ДЕЛО“- Скопје, ja информира јавноста дека на ден 28.02.2022 година до Собранието на Република Северна Македонија достави предлог Декларација за осуда на говорот на омраза, потикнување раздор ...
Прочитај повеќе......