Новости

ВО БЛАГОЕВГРАД ПОСАДЕНИ 5 ЈАПОНСКИ ЦРЕШИ ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ

Share on Facebook
Tweet
Во паркот „Македонија“ во Благоевград, Бугарија, беа посадени стотина jапонски цреши, пет од нив се посветени на големата балканска ѕвезда и хуманитарец македонскиот пејач Тоше Проески. Иницијативата за оформување на паркот со цреши во Благоевград е на Вики Андонова од здружението „Кауза ...
Прочитај повеќе......

ЛЕГЕНДАТА ЗА ОХРИДСКОТО ЗЛАТО. ОХРИЃАНИ СПАСИЈА 25 БУГАРСКИ ВОЕНИ ЗАРОБЕНИЦИ ОД ХИТЛЕРИСТИТЕ

Share on Facebook
Tweet
Годината е 1944. Втората светска војна е при крај. Охриѓани спасија 25 бугарски воени заробеници од Хитлеристите и одбија да ги предадат и покрај заканата за уништување. Охрид ги откупи војниците за 9 килограми злато и еден златен крст кој го дал локалниот свештеник! Ова е нераскажаната приказна за ...
Прочитај повеќе......

БЕРОВСКИТЕ СМЕСТУВАЧКИ КАПАЦИТЕТИ ИСПОЛНЕТИ ЗА ВЕЛИГДЕН, ГЛАВНО СО БУГАРСКИ ТУРИСТИ

Share on Facebook
Tweet
Во Берово за Велигденските празници се бара место повеќе. Сите сместувачки капацитети се исполнети до последното место, а резервациите започнале уште пред еден месец.-Капацитетите се 100% исполнети, без разлика дали се хотелски, индивидуални куќи или викендици, посебно на езерото. Интерес постои за ...
Прочитај повеќе......

ЛИДЛ БУГАРИЈА ЌЕ ИНВЕСТИРА ВО МАКЕДОНИЈА

Share on Facebook
Tweet
Лидл Бугарија ќе инвестира во Македонија објави градоначалникот на општина Кисела Вода Орце Ѓоргиевски, ви го пренесуваме неговиот ФБ статус по овој повод:ЛИДЛ е заинтересиран да инвестира во Кисела Вода! Денес имавме прилично конструктивна средба со претставниците на ,,Лидл” од претставништвата во ...
Прочитај повеќе......

БУГАРСКИ УНИВЕРЗИТЕТ И ТРИ ПРИВАТНИ МАКЕДОНСКИ УНИВЕРЗИТЕТИ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА

Share on Facebook
Tweet
– Високата школа за осигурување и финансии од Бугарија потпиша меморандуми за соработка со приватните универзитети во Северна Македонија – Универзитетот АУЕ-ФОН, Скопје, Универзитет Американ Колеџ, Скопје и Универзитетот на Југоисточна Европа, Тетово.Како што јави дописникот на МИА од Софија, ...
Прочитај повеќе......

НЕСЕБАР

Share on Facebook
Tweet
Градот Несебар (со население од 10.000 луѓе) се наоѓа на 36 километри североисточно од Бургас, на брегот на Црното Море. Во непосредна близина на него се наоѓа уште едно големо бугарско одморалиште - Сончев Брег.Климата во регионот на Несебар е умерена континентална. Просечната јулска температура е ...
Прочитај повеќе......

КОМИСИЈАТА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ И ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА ДОНЕСЕ МИСЛЕЊЕ

Share on Facebook
Tweet
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација донесе мислење, а по претходно изјавената Претставка од Здружението ДЕЛО Скопје против лицето Јанко Бачев, заради ширење говор на омраза на социјалната мрежа Фејсбук, при што Комисијата утврдува продолжено и повторено вознемирување врз основа на ...
Прочитај повеќе......

БУГАРСКИ ВИНА ОД НАРЕДНАТА НЕДЕЛА НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР, СЕ НАЈАВУВА ВЛЕЗ И НА РАКИЈАТА "БУРГАЗ 63 БАРЕЛ"

Share on Facebook
Tweet
„Пентаграм“, „Вера тера“ и „Фајнд ми“, се само некои од бугарските вина кои од наредната недела ќе се најдат на македонскиот пазар.Како што беше речено на денешната промоција што ја организира новинската агенција БТА во Скопје, се уште не се знае цената по која ќе се продаваат вината – бели, розе, ...
Прочитај повеќе......

ВАРНА

Share on Facebook
Tweet
Просечната јануарска температура во Варна е +1,7 ° С, просечната јулска температура е +22,8 ° С, просечната годишна температура е +12,2 ° С, што ја прави многу погодна за туризам за поморски одмор во топлите месеци од годината.Градот е основан во VI век п.н.е. наречен Одесос од емигрантите од ...
Прочитај повеќе......

БУГАРИЈА

Share on Facebook
Tweet
БУГАРИЈАБугарија е лоцирана во североисточниот дел на Балканскиот полуостров. Тоа е крстопат што ги поврзува Истокот и Западот, земја со илјадници години историја и културно наследство, кое ги опфаќа древните цивилизации. Богата со култура и фолклор, земјата чија источна граница ја заплискуваат ...
Прочитај повеќе......

СОФИЈА-ГРАДОТ ШТО РАСТЕ А НИКОГАШ НЕ СТАРЕЕ

Share on Facebook
Tweet
Софија е главен град на Бугарија и е главниот административен , економиски и културен центар на земјата. Софија го носи името на доцно античката катедрала на градот “Света Софија” , а бидејќи Светата маченица Софија е мајка на Верата, Надежта и Љубовта, празникот на светиците е 17 септември, се ...
Прочитај повеќе......

ЗАЛИВОТ БОЛАТА

Share on Facebook
Tweet
Болата е област која се наоѓа на истоимениот залив и е дел од резерватот Калиакра . Се наоѓа во северниот дел на бугарското црноморско крајбрежје во близина на селото Балгарево и во близина на поранешна воена станица.Областа е мочуриште од големо значење за неколку ретки растителни и животински ...
Прочитај повеќе......

АКАДЕМИЈА ЗА ИНОВАТИВНО ОБРАЗОВАНИЕ "ЗДРАВЕЈ" СКОПЈЕ

Share on Facebook
Tweet
Со прекрасна вест од МОН Бугарија, започна кампањата за аплицирањезаБУГАРСКИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИhttps://www.mon.bg/bg/news/473...Досегашниот прием на студенти се врши врз основа на приемни испити кои ќе се одржат на платформа и ќе вклучуваат:• општообразовен онлајн тест кој содржи прашања за бугарски ...
Прочитај повеќе......

КАМПАЊА ЗА УЧЕБНАТА 2022/2023 ГОДИНА

Share on Facebook
Tweet
Во сабота, 02.04.2022 година, од 10.00 до 12.00 часот во Амбасадата на Република Бугарија во Република Северна Македонија ќе се одржи информативна кампања за презентација на можностите за високо образование во Република Бугарија во учебната 2022 година/ 2023 Учество ќе земат претставници од ...
Прочитај повеќе......