Новости

БУЗАЛКОВСКИ СО ДВЕ ПРВИ МЕСТА НА БУГАРСКИОТ НАЦИОНАЛЕН ШАМПИОНАТ ВО МОТОЦИКЛИЗАМ

Share on Facebook
Tweet
На патеката во Плевен во рамките од бугарскиот национален шампионат во мотоциклизам се организираа третата и четвртата трка.Учествуваше Христијан Бузалковски од Македонија кој успеа да оствари нови одлични резултати освојувајќи две први места.– Изминатиот викенд се возеа две трки од Бугарскиот ...
Прочитај повеќе......

КОМИСИЈАТА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ И ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА ДОНЕСЕ МИСЛЕЊЕ

Share on Facebook
Tweet
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација донесе мислење, а по претходно изјавената Претставка од Здружението ДЕЛО Скопје против лицето Сашо Тасевски, заради ширење говор на омраза на социјалната мрежа Facebook и Youtube, при што Комисијата утврдува вознемирување и повикување,...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-2

Share on Facebook
Tweet
9.ПРИМОРСКОПриморско е туристички град во јужна Бугарија, познат по чистите, пространи плажи и пријатниот залив со чиста и топла вода. Се наоѓа во подножјето на планинскиот венец Странџа, на Полуостровот помеѓу заливите Стомопло и Devаволот. Приморско ја добива наградата за квалитетно европско сино ...
Прочитај повеќе......

ТИМОТ НА БОЛНИЦАТА ПЛОДНОСТ ПОЗДРАВЕН СО ОВАЦИИ НА 23-ТИОТ НАЦИОНАЛЕН КОНГРЕС НА БУГАРСКАТА АСОЦИЈАЦИЈА ЗА СТЕРИЛИТЕТ

Share on Facebook
Tweet
На 23 Национален конгрес на Бугарската асоцијација за стерилитет, активно учество имаа нашите гинеколози и ембриолози предводени од прим. д-р Таше Трпчевски, кои преку тамошните излагања, разменија мислења со бугарските гинеколози и други гинеколози од странство, за нивни искуства во областа на ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА-ДЕЛ 1

Share on Facebook
Tweet
Во атрактивната комбинација на дарежлива природа и долгата историја на Бугарија, гарантирани се незаборавни авантури. Возбудливи планински предели се натпреваруваат овде со златни плажи. Шепотот на историјата доаѓа од античките тврдини, додека модерните градови зујат со жив ноќен живот и освојуваат ...
Прочитај повеќе......

БИТОЛЧАНИ СО ФАНТАСТИЧЕН УСПЕХ ВО БУГАРИЈА

Share on Facebook
Tweet
На 21 мај оваа година во Велинград, Република Бугарија се одржа турнир за ММА и Џиуџицу каде „Нинџуцу“ клубот од Битола настапи со 6 сениори во две дицсиплини (ММА и Џиуџицу).Од клубот информираат дека битолските борци демонстрираа добра подготвеност за овај турнир и со тоа остварија 6 шампионски ...
Прочитај повеќе......

БУГАРСКАТА ПРЕТСТАВА "ЗА ЉУБОВТА И СЕ ОСТАНАТО" ИЗВЕДЕНА ВО БИТОЛА

Share on Facebook
Tweet
Во Битола како дел од Фестивалот на монодрама беше изведена претставата од Софија, Бугарија „За љубовта и се останато“, на авторката Јана Борисова. Режисер на претставата е Вежен Велчовски, а во истата играше актерот Иван Тодоров. Смешното и апсурдно признание на незрелиот хедонист кој секојдневно ...
Прочитај повеќе......

СОФИЈА КАКО ДУБАИ - БАЛКАНОТ СЕ РАЗВИВА СО ЗАБРЗАНО ТЕМПО, ЌЕ ГО ПРАТИ ЛИ СКОПЈЕ ТРЕНДОТ?

Share on Facebook
Tweet
Скај Форт ќе биде една од трите згради во првата фаза од големиот комплекс Софија Капитал Сити. Архитектонскиот проект е на бугарското студио „А и А Архитекти“, кое соработува со светски познатото дизајнерско биро Аткинс во фазата на идејно проектирање на Капитал Форт – највисоката зграда во ...
Прочитај повеќе......

ШТО СЕ КРИЕ ЗАД ЛИЧНОСТИТЕ КОИ НА ИНТЕРНЕТ ШИРАТ ГОВОР НА ОМРАЗА

Share on Facebook
Tweet
Интернетот и социјалните мрежи се места каде секој може да го каже своето мислење, но и место каде може да се најде говорот на омраза. Ваквиот говор е сериозно опасен. Некогаш може да предизвика насилство или пак засекогаш да оштети некоја личност.Што се крие зад профилите на кои секој коментар ...
Прочитај повеќе......

ВИДИН

Share on Facebook
Tweet
Градот Видин се наоѓа во северозападниот дел на Бугарија на брегот на Дунав. Градот се наоѓа на 190 километри северозападно од Софија и 52 километри северно од Белоградчик.Видин е пограничен град, поврзан на север со градот Калафат во Романија со траект, а на запад со градовите Заечар и Неготин во ...
Прочитај повеќе......

ФАНТАСТИЧНИОТ БУГАРСКИ ПРЕТСТАВНИК НА ЕВРО СОНГ, ГРУПАТА INTELLIGENT MUSIC PROJECT

Share on Facebook
Tweet
„Intelligent Music Project“ е бугарски рок бенд со исклучително меѓународно учество. Со текот на годините, на албумите на бендот има некои од највпечатливите рок музичари во светот - Сајмон Филипс (ТОТО / Протокол), Џон Лотон (Урија Хип, пријател на Луцифер), Џозеф Вилијамс (ТОТО), Рони Ромеро (...
Прочитај повеќе......

СОЗОПОЛ, ГРАДОТ КОЈ МОРА ДА СЕ ДОЖИВЕЕ

Share on Facebook
Tweet
Градот Созопол се наоѓа на живописен полуостров во јужниот дел на заливот Бургас, на околу 35 километри од Бургас. Градот има население од околу 5.000 луѓе. Тој е еден од најстарите градови на бугарското крајбрежје на Црното Море и едно од најпопуларните приморски одморалишта во земјата. ...
Прочитај повеќе......