Новости

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-14

Share on Facebook
Tweet
Плажа СИЛИСТАРМногу блиску до турската граница се наоѓа оддалечената и осамена плажа Силистар.Плажата и околината се заштитени поради значителниот шумски екосистем. Плажата е песочна и опкружена со живописни карпи. Сепак, тоа е рај за љубителите на природата кои можат да ја истражуваат различноста ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-13

Share on Facebook
Tweet
Плажа БУТАМИЈАТАГлавната плажа на Синеморец се вика Бутамијата, но наоколу има неколку нудистички места за оние кои сакаат това.Токму од другата страна на Бутамијата, разделена со стрмни карпи со патека за премин, се наоѓа плажата Липите - мала дива плажа со ништо друго освен песок и море.Плажа ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-12

Share on Facebook
Tweet
Плажа БАРБАРАДо плажата се стигнува по земјен пат на околу 1 км од селото Варвара. Плажата се наоѓа во залив, па водата е мирна и без големи бранови. Едно од ретките места оставени недопрени од човекот.Плажа ВЕЛЕКАЕдна од најубавите плажи во Бугарија се наоѓа во Синеморец и е препознатлива по ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-11

Share on Facebook
Tweet
Плажа АРАБИЈАПлажата Arapya, која се наоѓа во Arapya Camping, се наоѓа во живописен природен залив на јужниот дел на бугарскиот брег на Црното Море.Во овој камп има доволно ресторани и пабови и сместување - бунгалови, мали хотели, куќи за гости и место за шатори и камп приколки.Плажата има 3 заливи ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-10

Share on Facebook
Tweet
Плажа КОРАЛСе наоѓа веднаш до плажата на кампот „Југ“, но е свртен кон југ. Долга е 800 метри и стигнува до одморалиштето Лозенец. Пространата плажа е опкружена со густа дива шума, која во блиското минато беше заштитено подрачје.Местото го претпочитаат љубителите на природен туризам и диво ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-9

Share on Facebook
Tweet
Плажа РОПОТАМОПлажата на устието на реката Ропотамо е дел од природен резерват, што го оневозможува пристапот со автомобили до резерватот Ропотамо. Затоа плажата ја посетуваат само мал број туристи, меѓу кои и нудисти.Се наоѓа на околу 2 километри јужно од плажата Аркутино и на околу 6 километри ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-8

Share on Facebook
Tweet
Возачка плажаПлажата за возачи, позната и како Алепо, е долга околу 3 километри и широка до 70 метри. Обично плажата е прилично тивка и нема многу луѓе.Плажа АРКУТИНОПлажата Аркутино е една од омилените на многу туристи кои годишно го избираат јужниот брег на Црното Море за својот одмор во Бугарија....
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-7

Share on Facebook
Tweet
Плажа КАВАТЗИТСе смета за една од најдобрите плажи на бугарското крајбрежје на Црното Море и околу Созопол.Неверојатно плитко и кристално чисто море. Многу можности за забава и пријатно јадење. Плажата е оддалечена 2 км со ситен жолт песок и прекрасни дини.Прекрасно место за семејства со мали деца....
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-6

Share on Facebook
Tweet
Плажа ГРАДИНАРелаксирачко место за освежителен пијалок во топол ден и бавна транзиција кон забава во ноќен клуб кога сонцето ќе зајде. Одлични забави речиси секоја вечер и танцување до сабајле.Плажа СОЗОПОЛСозопол често го посетуваат оние кои бараат совршена летна дестинација. Градот има неколку ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-5

Share on Facebook
Tweet
Плажа КАРА ДЕРЕВо последниве децении, голем дел од бугарското крајбрежје на Црното Море е трансформирано со масовен туризам, што ја прави плажата Кара Дере толку посебна по тоа колку е дива и неразвиена.Името на плажата доаѓа од турските зборови „кара“, што значи „црно“ и „клисура“.Ова е една од ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-4

Share on Facebook
Tweet
Плажа РУСАЛКАПлажата Русалка се наоѓа на Црното Море помеѓу градот Варна и границата со Романија. Мала плажа во област во која доминираат крајбрежни карпи, има кристално чисти води, за кои се знае дека се дом на делфини. Се состои главно од лесен песок измешан со ситни камчиња.Плажа ПАША ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-3

Share on Facebook
Tweet
На повеќе од 350 километри од брегот на Црното Море во Бугарија се наоѓаат магични градови и некои од најубавите златни сончеви плажи.Се прашувате кои се најдобрите плажи во Бугарија? Дали имате омилен? Ајде да погледнеме што нуди нашата мила татковина.Нашата земја е една од најдобрите и буџетски ...
Прочитај повеќе......

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА "СТАРИ БАЛКАНСКИ ФОТОГРАФИИ" КАКО ПОТВРДА ЗА ДОБРАТА СОРАБОТКА НА АРХИВИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА

Share on Facebook
Tweet
Државниот архив на Македонија и Државната агенција ,,Архиви” на Република Бугарија подготвија заедничка изложба насловена ,,Стари балкански фотографии” на која се прикажани архитектурата, народните носии, обичаите и занаетите од крајот на 19-от и почетокот на 20-от век на балканските простори.„...
Прочитај повеќе......

МАКЕДОНСКИОТ УМЕТНИК ДЕЈАН ИВАНОВ ЈА ОТВОРИ ИЗЛОЖБАТА " КОСМИЧКИ ПЕЈСАЖИ 2 " ВО СОФИЈА

Share on Facebook
Tweet
– Македонскиот уметник Дејан Иванов – Маргуш пред публиката во Софија во концертната сала на Националниот музеј „Борис Христов“ ја отвори изложба „Космички пејзажи 2“, јави дописникот на МИА од Софија. Изложбата е составена од околу 20 живописни творби.Делата на Иванов, што беа создадени пред ковид-...
Прочитај повеќе......

НАЦИОНАЛЕН ИСТОРИСКИ И АРХЕОЛОШКИ РЕЗЕРВАТ-ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

Share on Facebook
Tweet
Градот Велики Преслав се наоѓа на реката Гољама Камчија, 30 километри од главниот град на Првата бугарска држава Плиска, 20 километри од регионалниот центар Шумен и 25 километри од градот Тарговиште. Градот е основан пред повеќе од 1100 години како град-тврдина за време на владеењето на принцот ...
Прочитај повеќе......

СТИПЕНДИИ ЗА СТУДИИ НА ДРЖАВНИТЕ УНИВЕРЗИТЕТИ ВО БУГАРИЈА

Share on Facebook
Tweet
Амбасадата на Република Бугарија во Скопје известува за можноста за добивање стипендии за граѓаните од Република Северна Македонија на државните универзитети во Бугарија, согласно Програмата за соработка во областа на образованието и науката потпишана од владите на двете земји на 22 март 2022....
Прочитај повеќе......

ДАРКО ТАСЕВСКИ ЗА СОФИЈА,СКОПЈЕ И СТРАСТИТЕ НА СТАДИОНИТЕ

Share on Facebook
Tweet
Фудбалерот на Славија Дарко Тасевски смета дека е жално и навредливо луѓето да тврдат дека има тензија меѓу македонскиот и бугарскиот народ.Играчот од средниот ред е роден во Скопје, но игра фудбал за Левски и Славија."Татко ми ме задои со фудбалот. Ние сме фудбалско семејство, татко ми играше ...
Прочитај повеќе......

МАКЕДОНСКАТА ПРЕТСТАВА "ДРАМА ИЗГУБЕНА ВО ВРЕМЕТО" ИЗВЕДЕНА ВО СОФИЈА

Share on Facebook
Tweet
На сцената во театарот „Солзи и смеа“ во Софија е изведена претставата „Драма изгубена во времето“ од македонскиот драматург Сашко Насев, во режија на Владлен Александров, јави дописникот на МИА од Софија.Во претставата играат ѕвездите од Кумановскиот театар Кети Дончевска – Илиќ и Горан Илиќ....
Прочитај повеќе......

ЗА КОГО ЌЕ НАВИВАМЕ ОВА ФУДБАЛСКO ПОПЛАДНЕ ? НЕКА ПОБЕДИ ПОДОБРИОТ !!!

Share on Facebook
Tweet
Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски и капитенот, Енис Барди на официјална прес-конференција ги споделија своите очекувања за утрешниот натпревар против Бугарија во Разград на отворањето од новото издание на Лига на нации.Благоја Милевски - селектор на македонската А ...
Прочитај повеќе......