Новости

Бугарски филм со македонски актер кандидат за оскар

Share on Facebook
Tweet
Филмот „Во срцето на машината“ на режисерот Мартин Макариев во кој игра и познатиот македонски актер Игор Ангелов, е предлогот на комисијата за избор на бугарската номинација за учество на конкурсот за меѓународен игран филм на 95. доделување на наградите Оскар на Американската филмска академија, ...
Прочитај повеќе......

Убавините на ДЕВИН

Share on Facebook
Tweet
Градот Девин се наоѓа во јужниот дел на Бугарија, на 45 километри од градот Смолјан и 220 километри од Софија. Девин се наоѓа на 710 m надморска височина, во југозападниот дел на Родопите. Населението на градот е околу 7200 луѓе.Регионот Девина припаѓа на преодно-континенталната климатска зона. ...
Прочитај повеќе......

Здружение ДЕЛО на братскиот бугарски народ им го честита "Денот на независноста"

Share on Facebook
Tweet
На 22 септември 1908 година во старата бугарска престолнина Велико Трново, бугарскиот кнез Фердинанд со манифест ја прогласува независноста на Бугарија. Овој чин ефективно ги отфрла последните вазални односи на Кнежеството Бугарија со Отоманската империја. Кнежеството Бугарија станува независна ...
Прочитај повеќе......

Убавините на Шар Планина видени низ објективот на група бугарски планинари и видео креатори

Share on Facebook
Tweet
Креаторите на youtube каналот „По патот“ од Бугарија објавија едно прекрасно видео од нивното искачување на врвот Љуботен во Шар планина. Погледнете го видеото насловено „Експедиција Шар планина/Љуботен (2498)“, за да ја видите убавината на Шара преку објективот на овие бугарски планинари и видео ...
Прочитај повеќе......

КРСТОВА ГОРА

Share on Facebook
Tweet
Крастова Гора е еден од најголемите христијански центри во Бугарија, кој привлекува голем број аџии. Местото се наоѓа на средните Родопи, на 60 км од Пловдив, 40 км од Асеновград и 6 км од селото Борово. Неговата надморска височина е 1545 метри. Комплексот се наоѓа на ливада среде прекрасна шума....
Прочитај повеќе......

СОФИЈА

Share on Facebook
Tweet
Обjавен е за главен град на 3 април 1879г.Наjранни данни за заселване на античниот центар са од II илjадолетие пред Христа, вероватно зарад топлата минерална вода коjа и до ден денес извира тамо.Софиjа значи Мудрост! ?Св. Софиjа има три керки - Вера / Faith ?️Надеж / Hope ? и Лубов/ Love ❤️ - ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА-ДЕЛ-10

Share on Facebook
Tweet
Равадиновски замокЗамокот „Вљубен во ветрот“ се наоѓа во близина на селото Равадиново, на околу 3 км. од градот Созопол. Посетата на замокот ќе направи да се чувствувате како да сте во бајка. Со својот уникатен автентичен стил, ќе ве потопи во магијата на светот на бајките. Замокот Lovers in the ...
Прочитај повеќе......

Нека ни е честит и вековит 8 Септември, Денот на независноста.

Share on Facebook
Tweet
На сите граѓани, Здружение ДЕЛО им го честита празникот Денот на Независноста на Македонија!Нека 8ми Септември биде ден кој ќе го празнуваме до века во сеќавање кога граѓаните на референдум се одлучија татковината да им биде Слободна, Суверена и Независна држава!Со почит,Здружение ДЕЛО
Прочитај повеќе......

Прославуваме 137 години од обединувањето

Share on Facebook
Tweet
На денешен датум - 6 септември, Бугарија ја слави 137-годишнината од објавувањето на Унијата на кнежевството Бугарија со Источна Румелија.Обединувањето беше прогласено за официјален празник на земјата со одлука на Народното собрание од 18 февруари 1998 година.Како што е познато, по Берлинскиот ...
Прочитај повеќе......

Родната куќа на Димитар Талев ја чека Бугарија во Прилеп

Share on Facebook
Tweet
Роднaта куќа на генијот на бугарската книжевност Димитар Талев е во опасност да биде загубена, ако бугарската држава продолжи да покажува рамнодушност и недостаток на национални чувства. Наследниците бараат од бугарските политичари и државници да ја донесат единствената правилна одлука и да ја ...
Прочитај повеќе......