Новости

Здружение ДЕЛО на братскиот бугарски народ им го честита "Денот на независноста"

Share on Facebook
Tweet
На 22 септември 1908 година во старата бугарска престолнина Велико Трново, бугарскиот кнез Фердинанд со манифест ја прогласува независноста на Бугарија. Овој чин ефективно ги отфрла последните вазални односи на Кнежеството Бугарија со Отоманската империја. Кнежеството Бугарија станува независна ...
Прочитај повеќе......

ЧЕСТИТ ИЛИНДЕН !

Share on Facebook
Tweet
Денес го чествуваме Илинден! Илинденското востание е темелот на македонската државност за што изразуваме вечна благодарност кон сите борци кои со своите дела се вградија во современата, суверена и независна Македонија ! Нека е честит Илинден, нека е вечна слободата !Честит нека е и православниот ...
Прочитај повеќе......

КОМИСИЈАТА ЗА СПРЕЧУВАЊЕ И ЗАШТИТА ОД ДИСКРИМИНАЦИЈА ДОНЕСЕ МИСЛЕЊЕ

Share on Facebook
Tweet
Комисијата за спречување и заштита од дискриминација донесе мислење, а по претходно изјавената Претставка од Здружението ДЕЛО Скопје против лицето Сашо Тасевски, заради ширење говор на омраза на социјалната мрежа Facebook и Youtube, при што Комисијата утврдува вознемирување и повикување,...
Прочитај повеќе......

ТИМОТ НА БОЛНИЦАТА ПЛОДНОСТ ПОЗДРАВЕН СО ОВАЦИИ НА 23-ТИОТ НАЦИОНАЛЕН КОНГРЕС НА БУГАРСКАТА АСОЦИЈАЦИЈА ЗА СТЕРИЛИТЕТ

Share on Facebook
Tweet
На 23 Национален конгрес на Бугарската асоцијација за стерилитет, активно учество имаа нашите гинеколози и ембриолози предводени од прим. д-р Таше Трпчевски, кои преку тамошните излагања, разменија мислења со бугарските гинеколози и други гинеколози од странство, за нивни искуства во областа на ...
Прочитај повеќе......

ВО БЛАГОЕВГРАД ПОСАДЕНИ 5 ЈАПОНСКИ ЦРЕШИ ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ ПРОЕСКИ

Share on Facebook
Tweet
Во паркот „Македонија“ во Благоевград, Бугарија, беа посадени стотина jапонски цреши, пет од нив се посветени на големата балканска ѕвезда и хуманитарец македонскиот пејач Тоше Проески. Иницијативата за оформување на паркот со цреши во Благоевград е на Вики Андонова од здружението „Кауза ...
Прочитај повеќе......

БЕРОВСКИТЕ СМЕСТУВАЧКИ КАПАЦИТЕТИ ИСПОЛНЕТИ ЗА ВЕЛИГДЕН, ГЛАВНО СО БУГАРСКИ ТУРИСТИ

Share on Facebook
Tweet
Во Берово за Велигденските празници се бара место повеќе. Сите сместувачки капацитети се исполнети до последното место, а резервациите започнале уште пред еден месец.-Капацитетите се 100% исполнети, без разлика дали се хотелски, индивидуални куќи или викендици, посебно на езерото. Интерес постои за ...
Прочитај повеќе......

ЛИДЛ БУГАРИЈА ЌЕ ИНВЕСТИРА ВО МАКЕДОНИЈА

Share on Facebook
Tweet
Лидл Бугарија ќе инвестира во Македонија објави градоначалникот на општина Кисела Вода Орце Ѓоргиевски, ви го пренесуваме неговиот ФБ статус по овој повод:ЛИДЛ е заинтересиран да инвестира во Кисела Вода! Денес имавме прилично конструктивна средба со претставниците на ,,Лидл” од претставништвата во ...
Прочитај повеќе......

БУГАРСКИ УНИВЕРЗИТЕТ И ТРИ ПРИВАТНИ МАКЕДОНСКИ УНИВЕРЗИТЕТИ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА

Share on Facebook
Tweet
– Високата школа за осигурување и финансии од Бугарија потпиша меморандуми за соработка со приватните универзитети во Северна Македонија – Универзитетот АУЕ-ФОН, Скопје, Универзитет Американ Колеџ, Скопје и Универзитетот на Југоисточна Европа, Тетово.Како што јави дописникот на МИА од Софија, ...
Прочитај повеќе......

МИТРОПОЛИТ ПЛОВДИСКИ НИКОЛАЈ: МАКЕДОНСКАТА ЦРКВА ТРЕБА ДА ДОБИЕ АФТОКЕФАЛНОСТ

ВЕСТИ

Share on Facebook
Tweet
Yemc — сопствено делоСпоред древното канонско правило, Македонската православа црква има право на афтокефалност и Српската црква тоа треба да го допушти, смета митрополитот пловдивски Николај.Тоа право, според еден од највлијателните митрополити на Бугарската православна црква, го има и црквата во ...
Прочитај повеќе......