Новости

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА-ДЕЛ-10

Share on Facebook
Tweet
Равадиновски замокЗамокот „Вљубен во ветрот“ се наоѓа во близина на селото Равадиново, на околу 3 км. од градот Созопол. Посетата на замокот ќе направи да се чувствувате како да сте во бајка. Со својот уникатен автентичен стил, ќе ве потопи во магијата на светот на бајките. Замокот Lovers in the ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-9

Share on Facebook
Tweet
Река АрдаАрда е најголемата река на Родопите, но тоа не е она што ја прави толку посебна, бидејќи најдолгата река во Бугарија е друга. Секоја година, стотици професионални и аматерски фотографи се собираат до разбрануваната река за да снимат неверојатни зајдисонца и изгрејсонца од блиските ридови. ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-8

Share on Facebook
Tweet
Орловско окоСместена на врвот на планината Свети Илија на 1.560 метри надморска височина и со 670 метри бездна под вашите нозе, платформата за гледање Орлово Око нуди одличен, незаборавен поглед низ целата клисура Буиново, сè до планините Родопи, Пирин и Рила. .Има џипови кои можат да ве однесат до ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-7

Share on Facebook
Tweet
Националниот парк ПиринНационалниот парк Пирин е омилена дестинација за сите Бугари во текот на целата година.Тоа е биосферен резерват на УНЕСКО, доста карпест и алпски, со малку зеленило на повисоките делови.Еден од неговите најпознати сртови се вика Кончето и е место кое мора да го посетите за да ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-6

Share on Facebook
Tweet
Рилскиот манастирСместен на планината Рила, Рилскиот манастир е едноставно неверојатен. Првично бил основан во 10 век од свети Јован Рилски, пустиник кој живеел во блиската пештера. Стотици аџии и туристи доаѓаат да го посетат локалитетот секоја година и со векови е од големо духовно значење....
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-4

Share on Facebook
Tweet
Кејп ЕминеЗатскриено место до кое се пристапува преку груба патека, опкружено со шуми кои се граничат со морски карпи и станица на крајбрежната стража, тука нема диви ноќи, само тишина.Кејп Емине се наоѓа на брегот на Црното Море. Ова е всушност местото каде Стара планина го допира морето. Погледот ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-3

Share on Facebook
Tweet
АрнабасиАрбанаси е многу мало село сместено на рид на околу 5 километри од Велико Трново. Освен спектакуларниот поглед на Велико Трново и Царевец, Арбанаси нуди и старомодни калдрмани улици и стари куќи опкружени со високи ренесансни камени огради.Арбанаси е една од најпопуларните дестинации и ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-2

Share on Facebook
Tweet
КоприваОвој мал град е едно од најважните убави и историски места во Бугарија од времето на ренесансата (18 - 19 век). Опкружена со прекрасни планини, Копривштица е прекрасно место кое сè уште го чува духот на револуционерна Бугарија и Априлското востание од 1876 година.Пред да ја посетите ...
Прочитај повеќе......

НАЈУБАВИТЕ МЕСТА ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-1

Share on Facebook
Tweet
Најдоброто место во земјата е секое ќошето што останува во вашето срце! Погледнете некои од најубавите места во Бугарија кои секој треба да ги посети.Кога станува збор за најубавите места во Бугарија, кое е првото место што ви паѓа на ум?Најверојатно Велико Трново, потоа можеби некои места на ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-14

Share on Facebook
Tweet
Плажа СИЛИСТАРМногу блиску до турската граница се наоѓа оддалечената и осамена плажа Силистар.Плажата и околината се заштитени поради значителниот шумски екосистем. Плажата е песочна и опкружена со живописни карпи. Сепак, тоа е рај за љубителите на природата кои можат да ја истражуваат различноста ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-13

Share on Facebook
Tweet
Плажа БУТАМИЈАТАГлавната плажа на Синеморец се вика Бутамијата, но наоколу има неколку нудистички места за оние кои сакаат това.Токму од другата страна на Бутамијата, разделена со стрмни карпи со патека за премин, се наоѓа плажата Липите - мала дива плажа со ништо друго освен песок и море.Плажа ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-12

Share on Facebook
Tweet
Плажа БАРБАРАДо плажата се стигнува по земјен пат на околу 1 км од селото Варвара. Плажата се наоѓа во залив, па водата е мирна и без големи бранови. Едно од ретките места оставени недопрени од човекот.Плажа ВЕЛЕКАЕдна од најубавите плажи во Бугарија се наоѓа во Синеморец и е препознатлива по ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-11

Share on Facebook
Tweet
Плажа АРАБИЈАПлажата Arapya, која се наоѓа во Arapya Camping, се наоѓа во живописен природен залив на јужниот дел на бугарскиот брег на Црното Море.Во овој камп има доволно ресторани и пабови и сместување - бунгалови, мали хотели, куќи за гости и место за шатори и камп приколки.Плажата има 3 заливи ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-10

Share on Facebook
Tweet
Плажа КОРАЛСе наоѓа веднаш до плажата на кампот „Југ“, но е свртен кон југ. Долга е 800 метри и стигнува до одморалиштето Лозенец. Пространата плажа е опкружена со густа дива шума, која во блиското минато беше заштитено подрачје.Местото го претпочитаат љубителите на природен туризам и диво ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-9

Share on Facebook
Tweet
Плажа РОПОТАМОПлажата на устието на реката Ропотамо е дел од природен резерват, што го оневозможува пристапот со автомобили до резерватот Ропотамо. Затоа плажата ја посетуваат само мал број туристи, меѓу кои и нудисти.Се наоѓа на околу 2 километри јужно од плажата Аркутино и на околу 6 километри ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-8

Share on Facebook
Tweet
Возачка плажаПлажата за возачи, позната и како Алепо, е долга околу 3 километри и широка до 70 метри. Обично плажата е прилично тивка и нема многу луѓе.Плажа АРКУТИНОПлажата Аркутино е една од омилените на многу туристи кои годишно го избираат јужниот брег на Црното Море за својот одмор во Бугарија....
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-7

Share on Facebook
Tweet
Плажа КАВАТЗИТСе смета за една од најдобрите плажи на бугарското крајбрежје на Црното Море и околу Созопол.Неверојатно плитко и кристално чисто море. Многу можности за забава и пријатно јадење. Плажата е оддалечена 2 км со ситен жолт песок и прекрасни дини.Прекрасно место за семејства со мали деца....
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-6

Share on Facebook
Tweet
Плажа ГРАДИНАРелаксирачко место за освежителен пијалок во топол ден и бавна транзиција кон забава во ноќен клуб кога сонцето ќе зајде. Одлични забави речиси секоја вечер и танцување до сабајле.Плажа СОЗОПОЛСозопол често го посетуваат оние кои бараат совршена летна дестинација. Градот има неколку ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-5

Share on Facebook
Tweet
Плажа КАРА ДЕРЕВо последниве децении, голем дел од бугарското крајбрежје на Црното Море е трансформирано со масовен туризам, што ја прави плажата Кара Дере толку посебна по тоа колку е дива и неразвиена.Името на плажата доаѓа од турските зборови „кара“, што значи „црно“ и „клисура“.Ова е една од ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-4

Share on Facebook
Tweet
Плажа РУСАЛКАПлажата Русалка се наоѓа на Црното Море помеѓу градот Варна и границата со Романија. Мала плажа во област во која доминираат крајбрежни карпи, има кристално чисти води, за кои се знае дека се дом на делфини. Се состои главно од лесен песок измешан со ситни камчиња.Плажа ПАША ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-3

Share on Facebook
Tweet
На повеќе од 350 километри од брегот на Црното Море во Бугарија се наоѓаат магични градови и некои од најубавите златни сончеви плажи.Се прашувате кои се најдобрите плажи во Бугарија? Дали имате омилен? Ајде да погледнеме што нуди нашата мила татковина.Нашата земја е една од најдобрите и буџетски ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА ДЕЛ-2

Share on Facebook
Tweet
9.ПРИМОРСКОПриморско е туристички град во јужна Бугарија, познат по чистите, пространи плажи и пријатниот залив со чиста и топла вода. Се наоѓа во подножјето на планинскиот венец Странџа, на Полуостровот помеѓу заливите Стомопло и Devаволот. Приморско ја добива наградата за квалитетно европско сино ...
Прочитај повеќе......

ПЛАЖИ ВО БУГАРИЈА-ДЕЛ 1

Share on Facebook
Tweet
Во атрактивната комбинација на дарежлива природа и долгата историја на Бугарија, гарантирани се незаборавни авантури. Возбудливи планински предели се натпреваруваат овде со златни плажи. Шепотот на историјата доаѓа од античките тврдини, додека модерните градови зујат со жив ноќен живот и освојуваат ...
Прочитај повеќе......

ВИДИН

Share on Facebook
Tweet
Градот Видин се наоѓа во северозападниот дел на Бугарија на брегот на Дунав. Градот се наоѓа на 190 километри северозападно од Софија и 52 километри северно од Белоградчик.Видин е пограничен град, поврзан на север со градот Калафат во Романија со траект, а на запад со градовите Заечар и Неготин во ...
Прочитај повеќе......

СОЗОПОЛ, ГРАДОТ КОЈ МОРА ДА СЕ ДОЖИВЕЕ

Share on Facebook
Tweet
Градот Созопол се наоѓа на живописен полуостров во јужниот дел на заливот Бургас, на околу 35 километри од Бургас. Градот има население од околу 5.000 луѓе. Тој е еден од најстарите градови на бугарското крајбрежје на Црното Море и едно од најпопуларните приморски одморалишта во земјата. ...
Прочитај повеќе......

БУГАРСКИТЕ ТУРИСТИ СЕ МЕЃУ ПРВИТЕ ПЕТ ПО БРОЈОТ НА ПОСЕТИ И НОЌЕВАЊА ВО МАКЕДОНИЈА

Share on Facebook
Tweet
Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот Љупчо Јаневски во интервју за познатиот бугарски туристички сајт Bgtourism.bg коментира дека државава има за цел да го зголеми од 15 до 20 отсто бројот на ноќевањата во 2022 година и бројот на туристите да го зголеми за 10 до 15 проценти....
Прочитај повеќе......

ПЛОВДИВ

Share on Facebook
Tweet
Пловдив е вториот по големина град во Бугарија, административен центар на областа Пловдив. Се наоѓа во горнотракиските низини, на двата брега на реката Марица. Населението на градот е околу 350 илјади луѓе. Климата е преодна континентална, со благи зими и топли лета. Просечната јануарска ...
Прочитај повеќе......